Pivo nebo le bira? Pokud mezislovanština není to pravé, vyzkoušejte interlinguu

Je vám příjemnější pivo, beer nebo bier? A co takhle le bira? V minulých týdnech jsme představovali mezislovanštinu - jazyk, kterému by měli porozumět všichni Slované. V kategorii umělých jazyků ale není zdaleka jediný a pomoct turistům nebo obchodníkům by chtěly i další, jako například interlingua. Vyzkoušejte si ji na ryze typickém letním tématu - pivu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číšník ve Vídni nese osm piv hostům místní pivní zahrady Schweizerhaus. | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

„Interlingua není nová, byla publikována v roce 1951, ale v té době nebyly podmínky pro její svobodné šíření. Spíše se ujalo esperanto, protože šlo navázat na předchozí tradici," vysvětluje původ jazyka programátor Bohdan Šmilauer, který se interlinguou zabývá.

Vyzkoušejte si, jak vám jde jazyk, kterému by měl bez učení rozumět každý Čech

Číst článek

Řeč, která používá pouze 26 základních písmen latinské abecedy, má gramatiku bez rodů, pádů a časování. Slovní zásoba je inspirována angličtinou a románskými jazyky. Šmilauer ji označuje za moderní latinu a díky výrazné blízkost jazykům jako španělština, je podle něj srozumitelná pro stamiliony lidí.

„Rád tento jazyk používám, když jedu na západ. A to místo angličtiny, kterou řádně neovládám. Má konverzace v angličtině vždy rychle skončila s pocitem zahanbení. Pokud jsem mluvil interlinguou, partneři mi zhruba rozuměli a připadal jsem si rovnoprávně a případné chyby nikdo nepostřehl," popisuje svou zkušenost z praxe Šmilauer.

Stejně jako mezislovanština i interlingua nabízí relativně snadně zvládnutelný „mezijazyk", ze kterého se později snadněji přechází k těm reálnějším a složitějším. Vyzkoušejte si, jak jde vám.

1. věta:
"Le bira es uno de le plus vetere bibitura in le mundo."

2. věta:
"Le parola „pivo“ es del origine slavono anciente, que debeva significar le plus extendite e le plus commun bibitura."

3. věta:
"Jam le nationes ancient cognosceva le cocina del bira."

4. věta:
"Le plus cognite granio, de que bira esseva cocinate , es le hordeo, ma on pote utilissar etiam le secale, le mais o le ris."

5. věta:
"In le passato le bira esseva carriate ab le bireros al tavernas per le bottes de ligno, ma hodie le bira es infundite in le moderne barilles aluminiume."

Jiří Špaček, Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme