Toxický plast jako každý jiný. Výrobci cigaret budou platit sběr nedopalků, nařizuje unijní směrnice

Nová směrnice Evropské unie, která zakazuje jednorázová plastová brčka, nádobí, tyčinky do uší i některé další plastové výrobky na jedno použití, se věnuje také nedopalkům. Výrobci cigaret budou muset platit kampaně vysvětlující, že zbytky cigaret je potřeba vyhazovat do koše, ale také za sběr a úklid nedopalků, uvedla Mf Dnes.

Praha/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ročně se prodá šesti bilionů cigaret, z toho 90 procent s filtrem a nedopalky tak patří mezi nejrozšířenější pohozený odpad

Ročně se prodá šesti bilionů cigaret, z toho 90 procent s filtrem a nedopalky tak patří mezi nejrozšířenější pohozený odpad | Zdroj: Profimedia

Důvodem pro přísnější nařízení vůči výrobcům cigaret je to, že obsahují jak nebezpečné látky, tak acetát celulózy, což je plast, který se v přírodě špatně rozkládá.

„Spousta lidí si myslí, že se jedná o přírodní materiál, a proto považuje jejich odhození za neškodné. Zde je třeba edukovat a říci, že se jedná o stejný dopad, jako bychom do přírody vyhazovali jakýkoliv jiný druh plastu,“ řekla deníku Soňa Jonášová, šéfka Institutu cirkulární ekonomiky Incien.

Igelitky v obchodech už rok nedostanete zdarma. Jejich spotřeba se od té doby snížila víc než o polovinu

Číst článek

V lednu prozatímní dohodu zákazu jednorázových plastových výrobků potvrdily členské státy unie.

Praxe?

Ročně se prodá šesti bilionů cigaret, z toho 90 procent s filtrem, a nedopalky tak patří mezi nejrozšířenější pohozený odpad. Zůstává ale samozřejmě otázkou, jak bude nařízení převedeno do praxe.

Podle Ondřeje Charváta z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí, kterého deník oslovil, budou producenti cigaret pravděpodobně zakládat určité kolektivní systémy a budou platit společnosti, které by se o sběr odpadu staraly.

„Výrobci budou například platit osvětové kampaně, že spotřebitelé nemají vhazovat hygienické potřeby do toalet nebo že vlhčené ubrousky se v životním prostředí nerozloží a mají být vyhazovány do směsného komunálního odpadu,“ dodal Charvát.

Hledání alternativy

Původní návrh Evropského parlamentu přitom počítal s tím, že by mělo dojít k postupnému úbytku filtrů s plastem. Jenže problémem je, že neexistuje životaschopná, přírodní alternativa těchto filtrů.

Česko neví, kam s odpadem. Ministerstvo životního prostředí vyzývá k omezení plastu

Číst článek

Ekologičtější filtry by navíc neřešily hlavní problém, že z nich unikají nebezpečné látky do přírody.

Freidinger také kritizuje výrobce za to, že kuřáky na toxické filtry neupozorňují. „To by měl být první krok, informovat uživatele, že filtry se nerozkládají a v nich obsažené látky mohou být smrtelné pro vodní organismy a nejen je,“ řekl.

och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme