Na vídeňský ples v Opeře dorazil prezident Porošenko i herečka Griffithová

Vrcholní politici, filmové hvězdy i úspěšní podnikatelé se ve čtvrtek večer sešli na tradičním plese ve vídeňské Státní opeře. Mezi pěti tisíci hosty 62. ročníku světoznámé akce byli na pozvání rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena a kancléře Sebastiana Kurze také ukrajinský prezident Petro Porošenko či irský premiér Leo Varadkar.

Obrazem Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vídeňský ples v Opeře | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

S podnikatelem Richardem Lugnerem, který na ples v opeře každoročně zve nějakou ženu zvučného jména, letos dorazila americká herečka Melanie Griffithová.

Kromě předsedy irské vlády a jeho partnera přijala pozvání kancléře Kurze do hlavní lóže také bývalá zvláštní vyslankyně OSN, modelka a bojovnice proti ženské obřízce Waris Dirieová ze Somálska. Prezident Van der Bellen pozval ukrajinskou hlavu státu Porošenka, se kterým dnes odpoledne jednal během jeho oficiální návštěvy Rakouska.

Vídeňský ples v Opeře | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

Na protest proti účasti ukrajinského prezidenta vběhla na červený koberec před operou aktivistka hnutí Femen, která odhalila horní část těla. Policie 25letou ženu před budovou opery zadržela, informovala agentura APA.

Zvláštní pozornost rakouská média jako každý rok věnovala 85letému podnikateli ve stavebnictví Richardovi Lugnerovi, který na ples v opeře vždy zve některou ze světových celebrit. Tentokrát jej na akci doprovodila šedesátiletá Griffithová, která mu už odpoledne slíbila, že si s ním i zatančí - na rozdíl od některých jiných slavných žen, kterým v minulých letech Lugner za společnost na plese zaplatil.

Vídeňský ples v Opeře | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

Loni Lugnera doprovodila herečka Goldie Hawnová. Po jeho boku se ale objevily už i Gina Lollobrigida, Claudia Cardinalová, Pamela Andersonová, Paris Hiltonová či Ivana Trumpová.

Slavnostní večer na parketu zahájil nástup 144 párů debutantů, kteří si tím splnili první velkou společenskou povinnost. Poprvé se mezi ně dostal také pár s Downovým syndromem.

Vídeňský ples v Opeře | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

Také letos se proti honosné akci demonstrovalo. Podle vídeňské policie se na demonstraci proti konzumní společnosti, kterou svolala Komunistická mládež Rakouska (KJÖ), sešlo kolem stovky lidí. Na bezpečnost v okolí Státní opery vídeňská policie vyhradila asi 350 strážníků.

Vídeňský ples v Opeře | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

Běžná vstupenka na ples v opeře, který je vrcholem vídeňské plesové sezóny a patří k nejznámějším akcím svého druhu na světě, stála 290 eur (7360 korun). Za lóži si ale zájemci připlatili: její cena se mohla vyšplhat až na 20 500 eur (520 000 korun).

Vídeňský ples v Opeře | Foto: Heinz-Peter Bader | Zdroj: Reuters

Odstranit sedačky z hlediště a proměnit jej v taneční sál se vídeňskému hudebnímu svatostánku vyplatí. Loni mu po odečtení nákladů zbyla částka přesahující milion eur (25,4 milionu korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme