Plzeňský hřbitov nabízí nový způsob pohřbívání. Popel zemřelých může zůstat u kořenů stromů

Plzeň nabízí nový způsob pohřbívání. Lesní hřbitov na ústředním hřbitově v městské části Doubravka umožňuje lepší splynutí s přírodou. Popel zemřelého můžou pozůstalí nově vložit do jamky vyhloubené v těsné blízkosti vzrostlých stromů. Plzeň tak jako několikáté město v Česku zavádí pohřbívání ke kořenům. Na úterý připadá připomínka památky zesnulých, tedy Dušičky.

Tento článek je více než rok starý.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi stromy na velkých zelených kamenech jsou umístěny doširoka rozevřené kulaté nádoby. V jedné hoří oheň, ve druhé je voda. „Tento prostor slouží pozůstalým k rozloučení se svým drahým zesnulým,“ vysvětluje ředitelka Správy hřbitovů a krematoria města Plzně Kateřina Šneberková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plzeň nabízí nový způsob pohřbívání popele zesnulých ke kořenům stromů. Natáčel Lukáš Milota

„Pozůstalí mohou využít věčného ohně, mohou napsat svým zesnulým vzkaz, ten pak zapálit a nechat ho v míse shořet. Mohou zesnulému také zapálit plovoucí svíčku, která až dohoří, tak uzavře celý koloběh,“ přibližuje.

Mezi stromy pak visí několik obrázků. „Děti a dospělí mohou babičce nebo dědečkovi nakreslit vzkaz, který tady necháme,“ podotýká Šneberková. Na místě je také reproduktor, takže je možné pustit libovolnou hudbu. Nebo si zajistit třeba i živou hudbu. „Jsme přístupni jakémukoli nápadu,“ dodává.

Jeden z kamenů pak slouží jako obřadní pult, na kterém je nejprve postavena urna s ostatky zesnulého. Posléze dojde k uložení ke kořenům vybraného stromu, se kterým pomůžou zaměstnanci hřbitova. Ty jsou přitom očíslované.

„Stromů je hodně, takže mám vizi, že zatím bude platit jeden zesnulý – jeden strom, případně jedna rodina – jeden strom,“ vysvětluje ředitelka plzeňské správy hřbitovů a krematoria.

Speciální urna

Lidé si mohou vybrat, zda popel uloží s urnou, nebo bez ní. „Urna je speciální, biologicky rozložitelná. Má poločas rozpadu zhruba 10 let, na které se sjednává nájem u jednotlivého stromu. Po deseti letech na něj pozůstalí navážou a budou chtít pokračovat, nebo se nájemní místo zruší. A samozřejmě ostatky zesnulého se ponechávají tam, kde jsou.“

Na jednom stromě je vzorová cedulka, jak mohou být místa označena. „Záleží na vůli a volbě pozůstalých, co na té cedulce chtějí mít – jméno, datum narození, datum úmrtí nebo jen rodina XY.“

Pohřbívání ke kořenům nabízejí také v Praze nebo Brně.

Lesní hřbitov v Plzni | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme