Pod hranicí chudoby žije 800 milionů lidí. Musejí vyjít s necelými dvěma dolary denně

Organizace spojených národů vyhlásila úterý Mezinárodním dnem boje proti světové chudobě. Ačkoli Světová banka nebo Světová zdravotnická organizace nepoužívají stejnou klasifikaci termínu „chudoba", obecně je za takovou situaci přijímán stav, kdy člověk, musí dlouhodobě vystačit s příjmem necelých dvou dolarů na den, tedy v přepočtu asi 44 korun.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pod hranicí chudoby žije po celém světě asi 800 milionů lidí. (ilustrační foto)

Pod hranicí chudoby žije po celém světě asi 800 milionů lidí. (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Jak přiznává António Guterres, generální tajemník OSN, do kategorie bídy aktuálně po celém světě patří pořád ještě asi 800 miliónů lidí. Další milióny utíkají před válkou, nebo náboženským pronásledováním a mají k téhle skupině nebezpečně blízko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úterý 17. října vyhlásila OSN Mezinárodním dnem boje proti světové chudobě. Více si poslechněte v reportáži Davida Jakše.

„Hranice mezi chudobou a bojem o holý život je velmi tenká. Naši lidé teď pracují v Bangladéši, v Nepálu, Bhútánu, na Maledivách a na Srí Lance. Tady je naším hlavním úkolem postavit základní hygienické zázemí dříve, než vypuknou smrtelně nebezpečné infekční nemoci," citoval Radiožurnál Džihána Dinčera z turecké humanitární organizace TIKA, která má momentálně nejvíc práce v Bangladéši.

Podle statistiky Světové banky, OSN i jednotlivých států ale patří boj proti chudobě mezi bitvy, ve kterých člověk míří ke konečnému vítězství.

V televizním pořadu britské BBC to potvrdil i švédský profesor Hans Rosling: „V roce 1800 se chudoba týkala 85 procent tehdejší celosvětové populace. Dnes je to necelých deset procent. Svět si v téhle válce vede dobře."

Válka, nemoci, hlad, chudoba. 462 000 dětí v Jemenu hrozí smrt, varuje UNICEF

Číst článek

Čína tvrdí, že za posledních třicet let dokázala z kategorie chudých dostat kolem 700 miliónů vlastních občanů a OSN tato čísla nijak výrazně nerozporuje. Největšími poskytovateli humanitární pomoci jsou Spojené státy americké, Čína a Evropská unie.

Podle Světové banky jsou momentálně nejchudšími zeměmi světa Středoafrická republika a Demokratická republika Kongo. Naprostá většina obyvatel tam musí vyžít v přepočtu za méně, než osmadvacet korun na den. Naopak nejbohatší zemí zůstává Katar.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme