Podcasty zažívají boom, Češi je vyhledávají čím dál častěji. Poslouchat se dají kdekoli, a třeba i offline
Kdekoliv, kdykoliv a dokonce i offline - takhle jednoduše se dají vysvětlit výhody podcastů. Letos jich v Česku vzniklo hned několik - od zpravodajských až po specializované audio pořady určené pro úzký okruh posluchačů. Doslova se tak mluví o podcastovém boomu.
„Tady je Lenka Kabrhelová a Vinohradská 12, zpravodajský podcast Českého rozhlasu.“ Tak začíná zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12. Moderátorka Lenka Kabrhelová ho se svým týmem připravuje každý všední den. A posluchači si tak už v šest hodin ráno můžou poslechnout rozhovor na aktuální téma. Nejen díky Vinohradské 12 začali Češi objevovat svět podcastů.
Inspirativní rok 2019: Záchrana autobusu plného lidí, podpora hospice i boj žáků za krupicovou kaši
Číst článek
Podcasty se dají definovat různě. Když v roce 2004 začínaly, byl to jakýkoliv pořad, který se například odvysílal v rádiu a později ho tvůrci umístili i na internet.
V posledních letech je ale podcast stále častěji vnímán jako speciální pořad, který je vytvořený jenom pro internet, respektive streamovací služby. Jedno ale zůstává stejné, přehrát si ho můžeme kdykoliv a kdekoliv.
Země je brutálně rozdělená a propasti se prohlubují. Komentátor Hošek o povolební Británii
Číst článek
Podle šéfredaktorky Rádia Wave Ivy Jonášové ale může mít podcast i další rozdíly. „Může mít nepravidelnou stopáž, může mít nepravidelný vysílací čas, může být také daleko osobnější a taky se o podcastu někdy mluví jako o formátu, který je do uší. To znamená poslech přes sluchátka, kde se vytváří daleko větší intimita mezi tím autorem a mezi tím posluchačem.“
A podcasty nejsou omezené ani tematicky. Začít s ním může každý, kdo má nápad. Český rozhlas proto na začátku prosince spustil největší audioarchiv v Česku můjRozhlas.cz
Kromě záznamu vysílání najdete v aplikaci také unikátní pořady, které by se do rozhlasového vysílání jinak nedostaly. Příkladem je pořad Osobák, ve kterém moderátor Martin Minha zkouší sporty s vrcholovými českými sportovci. V prvním díle natáčel například s lezcem Adamem Ondrou.
Dá se očekávat, že i v roce 2020 bude zájem o podcasty stále na vzestupu - a to nejen ze strany posluchačů, ale i těch, kteří je budou vyrábět. Zaujmout můžou hlavně ty, které poslech mluveného slova zatím moc nelákal. Hlavní výhodou podcastů je totiž poslech ve chvíli, kdy budeme mít čas a náladu, a to i mimo dosah internetu.