Petice pro rovnoprávnost na pracovišti. Ženy v Japonsku bojují proti podpatkům v zaměstnání

Skupina japonských bojovnic za rovnoprávnost v pondělí předložila vládě petici, ve které požaduje, aby zaměstnavatelé nenutili ženy nosit do práce obuv s vysokými podpatky. Informovala o tom agentura Kjódó. Petice, pod kterou se podepsalo 18 856 osob, argumentuje například důsledky, jaké může mít nošení bot s vysokými podpatky pro zdraví.

Tento článek je více než rok starý.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonská vláda obdržela petici za zrušení povinnosti nošení podpatků do práce. (ilustrační foto)

Petici proti vysokým podpatkům na pracovišti podepsalo v Japonsku přes 18 tisíc lidí. (Ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Podle hnutí KuToo, jehož název je odvozen od světové kampaně MeToo, jsou podpatky v mnoha firmách nutností, ať už při shánění práce nebo v každodenním provozu. Některé hlasy v rámci hnutí požadují i mírnější dress code pro muže, kteří musí ve většině firem nosit obleky.

‚Promarněná příležitost.‘ Podle studie mají ženy pracovní rovnoprávnost pouze v šesti zemích světa

Číst článek

Hnutí KuToo založila na sociálních sítích letos v lednu japonská herečka Jumi Išikawová, která pracuje na poloviční úvazek v pohřebním ústavu. Na twitteru si stěžovala na přísný dress code a její příspěvek měl téměř 30 tisíc sdílení. Petice, kterou v pondělí společně s dalšími zástupci hnutí předložila úřadům, navrhuje považovat požadavek na nošení podpatků za sexuální diskriminaci nebo obtěžování.

„V ideálním případě by vznikl nový zákon, věřím, že tohle je naléhavý problém. Chtěla bych, aby se společnost naučila považovat za standard i vhodné dámské boty bez podpatků,“ uvedla Išikawová.

Podobná hnutí se objevila i v dalších zemích. V Británii v roce 2015 založila online petici recepční ze společnosti Pricewaterhouse Coopers. Zaměstnavatel ji poslal bez platu z práce domů, protože neměla na nohou boty s podpatky v rozmezí pěti až deseti centimetrů.

V roce 2016 přišlo několik hereček, včetně Julie Robertsové, na filmový festival v Cannes bez bot. V roce 2015 se objevily zprávy, že na festivalu v Cannes nebyly na červený koberec vpuštěny některé ženy ve střevících bez vysokých podpatků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme