OBRAZEM: Procesí za speciálně upraveným Land Roverem. Británie se rozloučila s vévodou Philipem

Britskou státní hymnou v sobotu skončil pohřební obřad prince Philipa, manžela královny Alžběty II., který zemřel minulý pátek ve věku 99 let. Jeho rakev byla předtím spuštěna do královské krypty v kapli svatého Jiří na hradu Windsor po asi 50minutovém obřadu, při němž se vzpomínalo na Philipovu minulost v královském námořnictvu a 70 služby Británii po boku královny. Obřadu se vzhledem k pandemii zúčastnilo jen 30 hostů, převážně členů rodiny.

Windsor (Aktualizováno: 18:28 17. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřební obřad odrážel Philipovy vazby na armádu, kde působil v roli ceremoniálního velitele i jako člen námořnictva za druhé světové války.

Rakev dorazila ke kapli svatého Jiří, jež je po staletí dějištěm královských svateb a pohřbů, na speciálně upraveném vozu značky Land Rover, který vévoda z Edinburghu sám pomáhal navrhovat.

Na sedačce pohřebního vozu ležely jeho jezdecké rukavice a čepice, které byly podle komentátorů připomínkou jeho lásky ke kočírování koňských spřežení. Přes rakev byla přehozena jeho osobní standarta, na níž ležela kytice, Philipova čepice z námořnictva a meč, který mu věnoval král Jiří VI., otec jeho manželky, nyní 94leté Alžbety II.

Rakev s princem Philipem | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: Reuters

Královna se k průvodu přidala ve státní limuzíně značky Bentley. Před rakví pak pochodovali čelní velitele britské armády, za ní děti královského páru: jediná dcera princezna Anna, prvorozený syn a následník trůnu princ Charles a jeho bratři Andrew a Edward.

V průvodu bylo rovněž osm vnoučat královského páru, včetně Charlesových synů, princů Williama a Harryho, jejichž vztahy podle médií utrpěly kvůli nedávnému Harrymu rozhodnutí vzdát se svých povinností a práv v královské rodině a přestěhovat se do Kalifornie. Při cestě do kaple oba bratři nestáli hned vedle sebe, ale odděloval je Peter Phillips, syn princezny Anny.

Procesí s potomky prince Philipa doprovází pohřební vůz, jím speciálně upravený vůz britské značky Land Rover | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Podle dlouhodobých plánů se mělo pohřbu prince Philipa původně zúčastnit asi 800 osob, vzhledem k šíření koronaviru byl však počet lidí v kapli značně omezen. Kromě členů královské rodiny bylo u obřadu i několik Philipových příbuzných z Německa. 

Celé smuteční slavnosti, jež předcházela obřadu v kapli svatého Jiří, se zúčastnilo na 700 příslušníků ozbrojených složek.

Rakev s princem Philipem uvnitř kaple svatého Jiří | Foto: Barnaby Fowler | Zdroj: Reuters

Kaple svatého Jiří je po staletí dějištěm královských svateb a pohřbů. Sobotní smuteční slavnost byla však jednoduchá. Na Philipovu žádost se nesloužila mše, členové královské rodiny nepronesli smuteční řeči ani nic nepředčítali. 

Při spuštění Philipova těla do královské hroby zazněl na přání zemřelého signál Action Stations, který slouží jako výzva pro britské námořníky, aby se připravili k boji.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme