Pokuta pro žraloka. Reklamní maskot se ve Vídni dostal do střetu se zákonem o zahalování obličeje

Pokud v Rakousku vyjdete na ulici se zahaleným obličejem, můžete dostat pokutu v přepočtu skoro 4000 korun. Říká to nový zákon, který platí od začátku října. Rakouské úřady už dříve ujišťovaly, že se nevztahuje na masky, které lidé nosí během oslav Halloweenu. Ale reklamní maskoti možná mají utrum.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud v Rakousku vyjdete na ulici se zahaleným obličejem, můžete dostat pokutu v přepočtu skoro 4000 korun

Pokud v Rakousku vyjdete na ulici se zahaleným obličejem, můžete dostat pokutu v přepočtu skoro 4000 korun | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Rakouská policie dala pokutu muži, který stál na ulici v kostýmu žraloka. Byl navlečený do plyšového kostýmu, ve kterém dělal reklamu před vídeňským obchodem s elektronikou s názvem McShark. Policie muže požádala, aby si z hlavy sundal žraločí hlavu. Když odmítl s tím, že jen dělá svou práci, strážnici mu dali pokutu. Nakonec ale žraloka z hlavy přeci jen sundal.

Reklamní společnost Warda Network, které maskot patří, na celý incident upozornila na svém Facebooku. Zástupce firmy Eugen Prosquill řekl rakouskému deníku Heute, že si není jistý, jestli budou maskoty nadále používat.

Bavorsko zakáže muslimkám zakrývání obličeje na veřejnosti, argumentuje komunikací mimikou a pohledy

Číst článek

V tuto chvíli není jasné, jestli se smějí reklamní maskoti na veřejnosti pohybovat. Zákon platí teprve několik dní. Legislativa má zabránit především nošení burek a nikábů, ale jak podotýká server DW, je psán nábožensky neutrálně, a proto se kvůli němu dějí různé zmatky.

Rakouský deník Der Standard například před několika dny upozornil na případ, kdy policie zastavila cyklistu, protože měl kolem hlavy omotanou šálu.

Zákon také počítá s výjimkami. Obličej si lidé na ulicích mohou zahalovat ze zdravotních důvodů nebo při tradičních průvodech během masopustu a adventu.

Výjimka podle rakouského ministerstva vnitra také platí pro určitá povolání. To se týká například řemeslníků, lékařů nebo klaunů. Je proto možné, že vídeňský žralok narazil na příliš horlivé policisty.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme