Cena elektřiny jako alfa a omega. ‚Obávám se, že bude stát i na konci stability společnosti,‘ říká politolog

Češi jsou rozmrzelí tím, že politikům chybí scénáře, co bude dál. Vláda Petra Fialy (ODS) v tom tápe a s rostoucími cenami elektřiny se může otřást stabilita společnosti, upozorňuje politolog Jan Kubáček.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace iniciativy Chcípl pes v den rozhodování Senátu o novele pandemického zákona.

Obávám se, že čekáme na první velkou kolizi a že to povede k tomu, že lidé přestanou státu vycházet jakkoliv vstříc a naslouchat mu, upozorňuje Jan Kubáček | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nikdo neočekává kouzelný proutek a okamžitá řešení. Lidé ale očekávají péči, zájem, pokoru a nějaké modely vývoje. A především sdělení, že vláda se připravuje na složité časy a má nějaké scénáře, body vývoje, motivy a návrhy pro společnost“ říká Kubáček v pořadu Jak to vidí... na Dvojce a dodává: „Lidé jsou proto rozmrzelí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: politolog Jan Kubáček. Moderuje Zita Senková

Česká vláda by se podle politologa mohla inspirovat například v Portugalsku, Velké Británii, Španělsku a také třeba v Polsku, Rakousku, Německu nebo na Slovensku.

Ty začaly zavádět celou řadu opatření už na začátku tohoto roku, ještě dávno před rusko-ukrajinským konfliktem. Celou řadu uzpůsobují a zcela vážně se snaží zastropovat cenu té nejcennější komodity, kterou máme, a to je elektřina,“ dává politolog za příklad další státy Evropské unie.

Jan Kubáček, politolog | Foto: Elena Horálková

Elektřina totiž stojí na začátku a na konci naprosto všeho. A obávám se, že bude stát i na začátku a na konci stability naší společnosti a důvěry ve stát a v politiky jako celek.“

Že česká politika teď nemá vizi, je podle Kubáčka nepříjemné stejně, jako když ji neměla v době pandemie.

Politici totiž mohou uklidnit spoustu vášní, stmelit trochu společnost a přinejmenším navodit pocit, že se vzájemně potřebujeme. Že volič potřebuje svého politika a politik bez svého voliče neudělá ani krok. Obávám se ale, že se to teď neděje, že jsme nastavili taktiku autopilota, navíc trochu ideologického autopilota,“ kritizuje Kubáček.

Politolog: S ekonomickou krizí roste nebezpečí radikalizace. Politické katastrofy nás ale asi nečekají

Číst článek

Okolní státy – často s pravostředovou vládou – přitom podle Kubáčka dokážou kombinovat nízké DPH, zastropování cen elektřiny, případně řešení ve vztahu k majoritnímu výrobci elektřiny. „A ta společnost je pak klidnější,“ poukazuje.

„Obávám se, že my čekáme na první velkou kolizi. A obávám se, že to povede k tomu, že se lidé začnou hodně soustředit pouze a výhradně na sebe a přestanou státu vycházet jakkoliv vstříc a naslouchat mu. Neboli až přijde problém a politici budou společnost potřebovat, tak se obávám, že společnost bude hodně apatická, nedůvěřivá, hluchá a roztříštěná,“ soudí politolog Kubáček.

Co chceme od politiky

Kubáček je přesvědčený, že česká společnost není tak rozmlsaná, jak se říká. „Ano, máme rádi dobré zázemí. Ale myslím si, že v podstatě od státu chceme hlavně férová pravidla hry, která budou vymáhána a vynucována nehledě na postavení, vliv a adresu bydliště. Chceme, aby platila opravdu vždy a všude, aby nebyly přehlížené lokality,“ soudí politolog.

Už neplatí, že kdo pracuje, ten se má dobře. Velká část lidí se snaží a pořád je to málo, říká Trlifajová

Číst článek

Za druhý požadavek české společnosti považuje kvalitní životní úroveň:

„Aby byla adekvátní tomu, jak funguje, jak pracujeme a že se píše 21. století. A že český národ vždy patřil k těm úspěšnějším, cílevědomějším, s dobrou životní úrovní. Myslím, že se nepotřebujeme vracet do 16. století.“

„Češi prostě vždy patřili mezi ty úspěšnější národy a logicky i lidé dnes říkají, že by tam rádi dál patřili. A také jsme otevřená společnost, která hodně sleduje zvlášť to, co je pro ni výhodné – proto sledujeme cenovky v sousedních zemích, kolik se tam teď platí za elektřinu, za potraviny a další komodity. A to chceme i po našich politicích,“ dodává politolog Jan Kubáček.

Celý rozhovor si poslechněte v audiozáznamu.

Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme