Polská veřejnoprávní televize čelí kritice. Odvysílala koncert na podporu vojáků, kteří hlídají hranice

Pokusů přejít polsko-běloruskou hranici v posledních dnech ubývá. Na hranicích ale dál umírají migranti, kteří hledají lepší život v Evropě. Olej do ohně teď o víkendu přilila polská televize, která odvysílala koncert na podporu polských vojáků.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veřejnoprávní stanice TVP pustila v neděli koncert pod názvem „Murem za polskim mundurem“, což by se dalo volně přeložit jako „Neochvějně stojíme za polskými uniformovanými jednotkami“.

Koncert měl podle televize vyjádřit podporu vojákům, policistům a pohraničníkům, kteří hlídají polsko-běloruskou hranici.

Ředitel televize a bývalý europoslanec Jacek Kurski ho označil za velký úspěch. Sledovalo ho podle něj 3,5 milionu diváků.

Vojáci a vojačky z nejmenované základny, odkud televize koncert přenášela, si podupávali třeba do taktu popové zpěvačky Edyty Górniakové, zaposlouchali se do národních písní pěvce Jana Pietrzaka nebo sledovali vycházející hvězdičku, vítězku talentových soutěží, teprve čtrnáctiletou Viki Gaborovou.

Vojáky na hranicích ale přijeli pobavit i umělci ze zahraničí. Na východ od Visly dorazil se svým prověřeným hitem Mambo No. 5 Lou Bega. Kromě něj vystoupila hvězda stylu eurodance Captain Jack.

Na programu bylo i sesterské trio ze španělské Cordoby Las Ketchup. To ale nakonec nepřijelo. Nejdřív nebylo jasné proč. Psalo se například o tom, že španělské sestry v době jejich největší slávy ve Střední Americe zavrhovala katolická církev pro údajnou blízkost k okultismu. Nakonec to objasnil polský portál Gazeta. Las Ketchup podle něj musely zůstat doma kvůli karanténě.

Polsko souhlasí s českou pomocí na běloruských hranicích. Jedná se o konkrétní formě zapojení

Číst článek

Koncert vzbudil rozporuplné reakce. Většina komentářů považuje za krajně bizarní, aby veřejnoprávní televize TVP, na kterou má velký vliv vládní strana Právo a spravedlnost, vysílala ve spolupráci s ministerstvem obrany estrády, když na hranicích umírají lidé.

Přímo v den přenosu to byla osmatřicetiletá irácká Kurdka Avin Záhirová, která strávila týden v lese a zemřela na podchlazení. Zůstalo po ní pět sirotků. 

Vláda chce na polsko-běloruskou hranici vyslat až 150 vojáků, k pomoci vyzval i zahraniční výbor

Číst článek

Jeden uživatel twitteru napsal, že jsou dva trendy 90. let, které by se raději neměly oživovat: etno-nacionalistické konflikty ve východní Evropě a Lou Bega.

Právě na tohoto interpreta latinskoamerické hudby se zaměřuje víc komentářů. Je podle nich s podivem, že na akci, která legitimizuje vytlačování migrantů bez možnosti požádat o azyl, participuje zrovna člověk, který se narodil ugandskému otci a sicilské matce v Německu.

Ale některé reakce jsou pozitivní. Třeba podle bývalého zápasníka MMA Marcina Najmana byla estráda namístě, protože nic prý neuvolní stres z náročné služby na hranici tak dobře jako diskotéka, tvrdí bývalý zápasník Najman.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme