Rozesmátá fotka s táborem smrti v pozadí. ‚Nepózujte na kolejích,‘ nabádá návštěvníky muzeum v Osvětimi

Muzeum v bývalém nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi požádalo návštěvníky, aby přestali pózovat na kolejích vedoucích do někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka. Výzvy si povšimla mimo jiné britská stanice BBC, která připomněla, že nacisté v Osvětimi zavraždili skoro milion Židů a desítky tisíc dalších lidí, hlavně Poláků.

Krakov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Pamatujte, že jste na místě, kde zabili více než milion lidí. Mějte úctu k jejich památce. Jsou lepší místa, kde se dá naučit chodit po kladině, než na místě symbolizujícím deportace statisíců lidí k vyhlazení,“ uvedlo muzeum na twitteru.

Zde také zveřejnilo snímky pózujících turistů, pokoušejících se udržet rovnováhu na kolejích před objektivy fotoaparátů a mobilů.

Více než 250 lidí už zemřelo při pořizování selfie, ukázal výzkum. Počet obětí ale může být vyšší

Číst článek

„Je to velice důležité upozornění, naše fotografické návyky se vymkly kontrole,“ odvětila v reakci na výzvu muzea Franceska, která se do Osvětimi možná v létě podívá - a, jak ujistila, pravidla pro fotografování bude respektovat, vždyť „bez historické paměti nejsme nic“.

Zároveň se ale na sociální síti objevily také nesouhlasné komentáře. „Navštívil jsem Osvětim se svými dětmi. Moje matka přežila holokaust. Mnoho (členů) její rodiny zemřelo. Myslím si, že tento tweet je nedůstojný a že se snaží lidi ovládat. Někdy je potřeba se trochu méně stresovat. Přestaňte se snažit vměstnat každého do ‚vaší verze‘ vzdávání úcty,“ napsal David Berger.

„Nechte lidi smát. Pamatování neznamená být pořád pouze vážný a strnulý,“ dodal uživatel Ostez vostre lion.

‚Selfie-šílenství‘

„Nechápu, proč lidé používají Osvětim jako pozadí a pořizují si záběry, jak se smějí na místě, kde - jak vědí - zavraždili tisíce nevinných lidí,“ shodla se Moran Blytheová.

‚Co Židé pociťovali subjektivně, potvrdila statistika.‘ Antisemitismus je v části Evropy opět na vzestupu

Číst článek

Stanice BBC na svém webu připomněla, že to není poprvé, kdy snímky z Osvětimi vyvolaly rozruch. Breanna Mitchellová z Alabamy si v roce 2014 pořídila v Osvětimi „selfíčka“ s širokým úsměvem, která na internetu vyvolala poprask a dospívající dívce začaly na mobil přicházet výhružky smrtí.

Celosvětové „selfie-šílenství“ opakovaně vyvolává diskuse o tom, kde je vhodné podobné snímky pořizovat a kde nikoli. Kritice se nevyhnuli ani nejvyšší světoví představitelé - například americký prezident Barack Obama, britský premiér David Cameron a dánská premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, kteří si pořizovali selfie v prosinci 2013 na pohřbu Nelsona Mandely.

Škromachův přeslap

V Česku vyvolalo nesouhlasné reakce například selfie někdejšího místopředsedy Senátu a vlivného sociálnědemokratického politika Zdeňka Škromacha. V lednu 2015 ho kamery České televize zachytily, jak se s úsměvem fotí při vzpomínkové akci v Terezíně k 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi.

Osvětim se stala symbolem vyvraždění šesti milionů Židů během druhé světové války. Jen v Osvětimi bylo zmařeno na 1,2 milionu životů, většinou židovských. K vězňům osvětimských táborů patřilo také na 50 tisíc československých občanů - Židů, politických vězňů a Romů, z nichž přežilo asi 6 tisíc.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme