Testy na alkohol a drogy u maršálské stráže, policie i hasičů. Polsko přijalo novelu zákoníku práce

Testy na alkohol a drogy brzy budou muset v Polsku na vyžádání podstoupit i členové stráže parlamentu. Vláda už pracuje na přípravě pravidel. Testování nařizuje novela zákoníku práce, která začala platit začátkem března.

Od stálého zpravodaje Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maršálská garda je plnohodnotnou ozbrojenou složkou od roku 2018

Maršálská garda je plnohodnotnou ozbrojenou složkou od roku 2018 | Zdroj: Profimedia

K testování bude nově stačit jen podezření, že člen maršálské stráže nebo gardy je pod vlivem omamných látek. V takovém případě se bude muset podrobit testu. Předtím, než vyšla novela v platnost, mohl podezřelý test odmítnout. K otestování byl potřeba souhlas. 

Zkouška na alkohol má nejprve probíhat neinvazivní cestou, tedy dechovou zkouškou za pomoci citlivého elektronického alkohol testeru. Testy ale bude možné provádět také ze vzorků krve, moči, slin nebo potu.

V Polsku odmítli přísnější pravidla pro potraty. Trestné měly být také informace o interrupcích

Číst článek

V takovém případě pravidla velmi podrobně popíšou, jak takový test provést. Ve směrnicích bude například popsané, jak dezinfikovat kůži v oblasti vpichu před odběrem krve, jaké testy použít a podobně. 

Maršálská garda je plnohodnotnou ozbrojenou složkou od roku 2018. Novela zákoníku práce ale umožňuje testovat taky členy jiných ozbrojených složek, například členy policie, pohraniční stráže, vězeňské služby. Také zavádí povinnost vytvořit pravidla pro hasičský záchranný sbor.

V novele stojí, že velitel je povinen zabránit svému podřízenému ve službě v případě, že se do ní dostaví po požití alkoholu, v opilosti anebo pod vlivem jiných omamných látek. V případě bezpečnostních složek je novela pracovního zákoníku velmi striktní, přímo nařizuje vytvoření pravidel pro testování.

U ostatních zaměstnanců novela pouze umožňuje jejich testování. Každá firma nebo společnost si v takovém případě musí vytvořit vlastní směrnice a zapracovat je do vnitřních pravidel. Novela je pro ně pouze stavebním kamenem pro pozdější testování.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme