Restrikce omezují doprovod u porodu. Neumožňují tím dulám vykonávat jejich práci

Chtěly nabídnout pomocnou ruku a dál dělat svoji práci – kvůli epidemické situaci to ale teď duly často dělat nemůžou. Podle vládního nařízení nesmí nastávající matku doprovázet k porodu, protože s ní nežijí v jedné domácnosti. Česká asociace dul proto opakovaně žádala ministerstvo zdravotnictví o to, aby si ženy mohly doprovod k porodu svobodně vybrat i v době pandemie. Odpověď byla zamítavá.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena, otec a dítě krátce po porodu

Žena, otec a dítě krátce po porodu | Zdroj: Pixabay License | Licence Pixabay,©

Původně chtěla mít u porodu dulu také Petra, jenže protipandemická opatření její plány změnila. „Být těhotná a rodit v téhle době je jeden velký stres,“ komentuje rodička.

Česká asociace dul nařízení respektuje, má k nim ale výhrady. „Respektujeme to, že jsou nyní omezení, za kterých to možné není, ale co nemůžeme přehlížet, je právo rodící ženy na svobodný výběr osoby u porodu. Tak jak to komunikuje i Mezinárodní zdravotnická organizace, která to speciálně určila i pro pandemii covid-19,“ říká za asociaci Majka Staňková.

Porody v době pandemie. Porodnice jsou téměř bez covidových rodiček a novorozenců

Číst článek

Připomíná, že u některých porodů může dula významně pomoct. „Konkrétně je o 39 procent vyšší pravděpodobnost, že porod nebude ukončen císařským řezem, a nebo o 15 procent vyšší pravděpodobnost, že porodí vaginálně spontánně. Je tam mnohem nižší potřeba syntetického oxytocinu (hormon, jehož hlavním účinkem je indukce a stimulace děložní činnosti v těhotenství a během porodu, pozn. red.) nebo medikamentózního tlumení bolesti,“ podotýká Staňková.

V současné době ale může být u porodu pouze otec dítěte nebo osoba žijící s rodičkou v jedné domácnosti. A to jen v případě, že nemocnice dokážou zajistit potřebné hygienické podmínky, například oddělené prostory odpovídající aktuálnímu nařízení vlády.

Z toho vyplývá, že porod musí probíhat v samostatném pokoji, případně v boxu s vlastním sociálním zařízením. Třetí osobě – tedy nejčastěji otci dítěte – musí být zamezeno potkat se s dalšími rodičkami, osobě musí být změřena teplota při příchodu do pokoje a zároveň nesmí mít příznaky nemoci covid-19.

Duly u porodu například povoluje Fakultní nemocnice v Ostravě. Podle porodníka a senátora Ondřeje Šimetky (ODS) je tam evidují jako dobrovolníky. „Možná tím, že chodí k porodům, má zkušenost, zná se s porodním personálem, tak je tam jako taková spojka. Já tu dulu vnímám jako doplnění celého týmu,“ vysvětluje Šimetka.

Například v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí duly v současnosti k porodům nemůžou. Podle primáře porodnického oddělení Hynka Heřmana by to při aktuálním stavu epidemie bylo příliš riskantní. „My totiž musíme hlídat riziko onemocnění našeho personálu, který by – kromě toho, že onemocní – to mohl přenést na rizikové pacienty,“ obává se primář.

Aktuálně se tak duly snaží rodící ženy podporovat aspoň na dálku po telefonu.

Zuzana Machálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme