Průzkum fitness center: nižší návštěvnost, vyšší náklady. Lidé častěji chodí cvičit ve velkých městech

Návštěvnost nižší než 50 procent proti roku 2019 podle aktuálního průzkumu České komory fitness hlásí až 43 procent provozovatelů fitness center. Zhruba stejný počet respondentů uvádí, že k nim kvůli současným protiepidemickým opatřením nechodí více než 30 procent klientů. Vyšší návštěvnost přitom mají fitness centra a další vnitřní sportoviště, kde se lidé při vstupu prokazují certifikátem o dokončeném očkování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavla Kladivová cvičí ve své prázdné posilovně.

Ilustrační fotografie z posilovny Pavly Kladivové | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kromě nižší návštěvnosti sportoviště čelí také vyšším nákladům, ty čtvrtině provozovatelů vzrostly o více než 30 procent. Výsledky průzkumu v pondělí poskytla prezidentka České komory fitness (ČKF) Jana Havrdová.

Domácí cvičení s míčem je pro všechny. ‚Musí být ale správně nafouknutý,‘ upozorňuje instruktorka

Číst článek

Návštěvnost na 80 procentech a vyšší v porovnání s předkrizovým rokem 2019 uvedlo 14,5 procenta fitness center a dalších vnitřních sportovišť. Průzkum podle Havrdové ukázal, že vyšší návštěvnost je ve velkých městech.

S vyššími náklady se musí vyrovnávat zhruba 60 procent provozovatelů fitness. Ohledně energií vykazuje vyšší náklady 51 procent sportovišť, zvýšené výdaje za hygienické potřeby uvedlo přibližně 16 procent respondentů, dalším 11 procentům fitness center stouply mzdové náklady.

Motivace k pohybu

„Hlavním zájmem provozovatelů je nabídnout své služby široké veřejnosti trvale a bezpečně, aby se všichni, kdo se o své zdraví starají, mohli pravidelně hýbat. Díky pravidelné fyzické aktivitě je možné získat a udržet si dobrou kondici, náladu i imunitu, které potřebujeme více než dříve. Pohyb by měl být jedním z hlavních nástrojů boje proti většině nemocí, nejen proti covidu-19,“ uvedla Havrdová. Doplnila, že sportoviště mají zkušenost, že lidé, kteří se necítí zdravotně dobře, cvičit nechodí.

Průzkum ČKF uskutečnila mezi 339 provozy. Odpovídali především zástupci fitness center, ale i dalších vnitřních sportovišť, bazénů a saun. Nejvíce respondentů bylo z Prahy, a to zhruba 19 procent.

Do vnitřních sportovišť mají vstup povolený jen lidé s dokončeným očkováním proti koronaviru, ti, kteří prodělali v posledních 180 dnech nemoc covid-19, a lidé s platným negativním testem.

Vláda v pondělí rozhoduje o zpřísnění opatření. Zrušit chce uznávání antigenních testů, včetně samotestovacích sad. Platný by tak byl jen PCR test, za který neočkovaní lidé zaplatí ve většině laboratoří 814 korun. Testem se mohou prokázat 72 hodin od odběru, laboratoř má 48 hodin na jeho vyhodnocení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme