Ve Spojených státech zemřela poslední vdova po vojákovi z občanské války. Bylo jí 101 let

Ve věku 101 let zemřela ve Spojených státech žena, která byla podle všeho poslední vdovou po vojákovi z občanské války z let 1861 až 1865. Neobvyklý pár, kdy ženichovi Jamesi Bolinovi bylo 93 let a nevěstě Helen Viole Jacksonové pouhých 17, měl svatbu v roce 1936. Jacksonová podle agentury AP zemřela v polovině prosince v domově pro seniory ve městě Marshfield v Missouri.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helen Viola Jacksonová - poslední vdova po vojákovi americké občanské války. | Zdroj: Facebook Missouri Cherry Blossom Festival

Jacksonová spolu s devíti sourozenci vyrůstala v missourském městečku Niangua, zatímco vdovec a bývalý voják Bolin žil poblíž. Pečovala o Bolina a pomáhala mu s každodenními pracemi. Aby jí její laskavost oplatil, navrhl jí, že se s ní ožení. Mladá žena by tak po jeho smrti získala nárok na jeho vojenskou penzi, což podle AP v době velké hospodářské krize znamenalo lákavou nabídku. Jacksonová s ní souhlasila do značné míry proto, že „cítila, že díky její péči Bolin žije déle“.

Ke studiu mu pomohlo sádlo, k útěku kamarádi. Nakonec to dotáhl na vojenského kaplana v USA

Číst článek

Manželství trvalo do roku 1939, kdy muž zemřel. O svatbě nikomu ze svých příbuzných Jacksonová nikdy neřekla, s manželem ve stejné domácnosti nežila a neměli spolu žádné intimní styky. Už se znovu nevdala a o penzi po svém manželovi se nepřihlásila.

Uvědomovala si prý, jaké stigma by na ní ulpělo, kdyby se prozradilo, že si ještě coby dívka vzala devadesátníka. V roce 2018 vysvětlila, že o svém manželství s Bolinem nikdy nemluvila, aby ochránila pověst jeho i svoji. „Hluboce jsem pana Bolina respektovala a nechtěla jsem, aby mu ublížily jedovaté řeči,“ uvedla Jacksonová.

Ozdravný proces

Podle pastora Nicholase Inmana, který byl dlouholetým přítelem Jacksonové, začala o své minulosti mluvit teprve v posledních třech letech svého života. Měla prý radost z uznání, jakého se po desítkách let utajování dočkala. Vysloužila si místo na missourském chodníku slávy a dostávala bezpočet pohlednic a dopisů s přáním všeho nejlepšího. „Pro Helen to byl svého druhu ozdravný proces: kvůli něčemu, o čem si myslela, že se pro ni stane stigmatem, byla ve skutečnosti na sklonku života oslavována,“ řekl Inman.

Tento pastor byl prvním člověkem, kterému Jacksonová o svém manželství v prosinci 2017 pověděla. Její příběh ověřil a zjistil, že je pravdivý. Měla také bibli, kterou jí Bolin daroval a ve které psal o jejich manželství. To stačilo k tomu, aby veteránské organizace uznaly roli, jakou Jacksonová sehrála v dějinách. Když se o ní dozvěděli Bolinovi příbuzní, donesli jí do domova seniorů jeho zarámovanou fotografii. Rozplakala se, stále se obrázku dotýkala a svěřila se, že Bolin byl jediným mužem, který ji kdy miloval.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme