‚Za podporu společných hodnot.‘ Post Bellum a Pražský studentský summit získaly Cenu evropského občana

Organizace Post Bellum, která pro Český rozhlas připravuje pořad Příběhy 20. století, dostala Cenu evropského občana. Za přispění k lepšímu porozumění a ke spolupráci mezi členskými zeměmi ji uděluje Evropský parlament. Ocenění letos dostal také projekt Pražský studentský summit. Zástupci obou organizací v pátek převzali pamětní medaile.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pamětní medaile Cen evropského občana | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Zakladatel a ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa při převzetí zlaté medaile řekl, že projekt Post Bellum - Paměť národa a s ním spojené Příběhy 20. století si cenu zaslouží, protože se paměť lidí vytrácí a právě tyto projekty ji pomáhají udržet.

Posluchači mohou Příběhy 20. století pravidelně poslouchat na vlnách Českého rozhlasu, a to každou v sobotu na Radiožurnálu po 21. hodině a v neděli po 20. hodině na stanici Český rozhlas Plus.

Post Bellum vede rozhovory s lidmi, kteří byli postižení minulými režimy - s disidenty či politickými vězni. Natáčí ale i ty, kteří byli součástí tohoto systému a pracovali třeba jako vyšetřovatelé Státní bezpečnosti nebo funkcionáři v armádě a jinde.

Klíčové momenty

Inspiraci pro různé příběhy společnost získává z různých zdrojů - například na základě doporučení nebo z archivů. V ranním vysílání Českého rozhlasu Plus o tom mluvil ředitel a zakladatel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa.

„Post Bellum se ale nezaměřuje jen na konkrétní letopočty. Je to tok soukromých událostí v životě člověka, který se odehrává na pozadí klíčových momentů,“ řekl Kroupa.

Ceny evropského občana uděluje Evropský parlament těm jednotlivcům nebo organizacím, kteří podporují společné hodnoty států Evropské unie, zlepšují vztahy mezi občany a členskými státy nebo pečují o historii a vzdělanost. Kromě společnosti Post Bellum letos získala cenu také organizace Pražský studentský summit, ten například simuluje zasedání Evropského parlamentu a mladým lidem přibližuje, jak fungují mezinárodní instituce.

Europoslanci Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, vlevo) a Tomáš Zdechovský za KDU-ČSL (vpravo) předali 7. září 2018 v Praze Cenu evropského občana 2018. Ocenění získali ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa (druhý zleva), zástupce hlavního koordinátora Pražského studentského summitu František Novotný (uprostřed) a ředitelka Asociace pro mezinárodní otázky Vlaďka Mušálková (druhá zprava). | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Andrea Kubová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme