OBRAZEM: Už rok jsou Potůčky obcí duchů. Krize dopadla na jejich rozpočet i obyvatele

Prázdné ulice, zavřené obchody, restaurace a směnárny. Tak vypadá v současné době centrum obce Potůčky v Krušných horách. Místa, které si v minulých letech oblíbili hlavně turisté z Německa.

Potůčky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velkou část centra krušnohorské obce Potůčky tvoří rozlehlá asijská tržnice. Kvůli koronakrizi jsou teď ale tamní vietnamští obchodníci v podstatě bez příjmů. V odlehlé obci přibylo lidí bez práce a místní začínají být situací unaveni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se tam obyvatelé a obchodníci vyrovnávají se současnou krizí, zjišťoval redaktor Zdeněk Trnka

„Lidi jsou bez práce. Je to mrtvá vesnice,“ řekla Českému rozhlasu paní Věra, která v obci Potůčky provozuje malý obchod s potravinami.

Lidé přišli o zaměstnání nejen v samotné obci, ale také v blízkém Německu. „V loňském roce jsme organizovali brigády pro ty nejvíce postižené rodiny, které na tom byly sociálně velmi špatně. V tomto roce se budeme snažit občanům zase vypomoci,“ uvedl nezávislý starosta Vlastimil Ondra.

Komu patří oblíbený cíl turistů? Od bývalé nacistické továrny Rolava dávají státní podniky ruce pryč

Číst článek

Situace je existenčně složitá i pro vietnamské prodejce. „Někteří z nich si zřídili internetový prodej a prodávají své zboží přes internet. Snaží se nějak překlenout tuto těžkou dobu. Jinak všichni čekají, až se obchodní a cestovní ruch zase obnoví,“ doplnil starosta.

Obec pronajímá obchodníkům u hranic kolem 200 obchodních míst. Stagnující přeshraniční život tak ovlivňuje stav obecního rozpočtu. „Příjmy klesly na minimum. Snažíme se žít a investovat především z úspor z předešlých let,“ řekl Ondra.

Kontakty s německými sousedy ale pandemie zatím přerušit nedokázala, někteří obchodníci jsou s německou klientelou stále ve spojení.

Více si poslechněte v reportáži.

Zdeněk Trnka, Naďa Krásná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme