Pohled na povinné očkování rozděluje českou společnost, plyne z průzkumu pro Český rozhlas

Z exkluzivního průzkumu agentury Median pro Český rozhlas vyplynulo, že se zavedením povinného očkování pro vybrané skupiny lidí souhlasí těsná nadpoloviční většina dotázaných. Necelá polovina lidí je proti a pouhá dvě procenta jsou nerozhodnutá.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupiny příznivců či odpůrců povinného očkování se liší podle věku, vzdělání, či politické příslušnosti. 51 procent respondentů souhlasí s povinným očkováním určitých věkových či profesních skupin.

Z nich je o trochu víc těch, kteří jsou určitě pro, necelá polovina je pak spíše pro. Spojuje je většinou místo bydliště nebo politické preference. Třídenního průzkumu se v polovině prosince zúčastnilo přes 1000 lidí.

Povinné očkování, energetická krize, rozpočet a Zelený úděl. Přečtěte si Zemanovo vánoční poselství

Číst článek

„Ve vyšší míře tento postoj zaujímají lidé starší než 65 let, vysokoškolsky vzdělaní lidé z obcí nad 100 000 obyvatel a ekonomicky neaktivní lidé. Z hlediska voličských preferencí vidíme, že především voliči ANO jsou pro povinné očkování starších 60 let a vybraných profesí,“ přibližuje pro Radiožurnál ředitel agentury Median Přemysl Čech

Proti povinné vakcinaci se staví přesně 47 procent dotázaných. Z toho dvě třetiny mají  jasně vyhraněný názor - tedy že rozhodně nesouhlasí s povinným očkováním pro některé věkové či profesní skupiny. Zbytek, 18 procent ze všech dotázaných, s takovou povinností spíše nesouhlasí.

„Proti povinnému očkování se staví 47 procent respondentů, ve vyšší míře jsme tento postoj zaznamenali mezi lidmi ve věku do 44 let, mezi studenty a mezi voliči SPD. Pouze dvě procenta respondentů neví, jak se k této problematice postavit,“ upřesňuje Čech. 

Vyhláška v nejistotě

V Česku aktuálně platí vyhláška, podle které se od března musí nechat naočkovat proti covidu všichni lidé nad 60 let a dále pak zdravotníci, studenti medicíny, zdravotnických škol i zaměstnanci zdravotnických zařízení.

Povinnost by měla platit také pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, policisty a městské strážníky nebo celníky.

Vyhlášku schválila ještě minulá vláda Andreje Babiše (ANO). Jenže nová vláda Petra Fialy (ODS) jmenovaná 17. prosince, už deklarovala, že ji přepracuje a s povinným očkováním nepočítá. Rozhodnout chce ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) podle toho, jak se bude vyvíjet nákaza variantou koronaviru omikron.

Izrael odložil plánované očkování čtvrtou dávkou proti covidu. Proti bylo ministerstvo

Číst článek

„Vyčkejme do poloviny února. Budeme mít seriózní data o mutaci omikron, budeme přesně vědět, jak máme nastavit parametry, a následně je v té vyhlášce nastavíme. Jsem si jistý, že očkování od věkové hranice není správná cesta, a v žádném případě ji nebudu podporovat,“ řekl Válek před týdnem v televizi Prima.

Zeman: Lepší radikální zásah

Pro povinné očkování se naopak v neděli ve svém vánočním poselství vyslovil prezident Miloš Zeman. Řekl, že v tomto změnil názor, protože Česko bude podle něj muset i v dalším roce bojovat s covidem-19 a kvůli jeho dopadům na zdravotnictví a ekonomiku by povinné očkování zavedl.   

„Než procházet fázemi očekávání, a následující fází zklamání, že epidemie koronaviru trvale neklesá, tak je lepší radikální zásah,“ uvedl Zeman.

Následně dodal, že Česko by se mohlo inspirovat Rakouskem a povinnost nařídit plošně. Další případná protiepidemická opatření kvůli variantě koronaviru omikron projedná vláda ve středu. Posoudit chce data z Británie a Dánska o tom, jak vážné onemocnění způsobuje u seniorů a rizikových pacientů. 

Zuzana Machálková, Kateřina Součková, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme