České firmy a home office. Práci na dálku často zavedly ještě dříve, než to začala vyžadovat vláda

Řada velkých firem v Česku zavedla povinný home office ještě předtím, než je k tomu vybídla vláda. Ta začátkem tohoto týdne vyzvala zaměstnavatele, aby práci na dálku nařídili tam, kde to druh práce a podmínky dovolí. A to jak v soukromých firmách, tak i státních organizacích.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Home office, práce na dálku, počítač, postel (ilustrační foto)

Velké podniky zpravidla zavedly práci na dálku dříve, než to vyžadovala vláda. Na homeoffice přešli pracovníci bank, energetických firem i České pošty (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula za ANO při pondělní tiskové konferenci vlády vyzval podniky, aby home office zavedly, a to s účinností od středy 28. 10. Práci na dálku tak sice nařídil, ale ne bezpodmínečně.

Velké firmy zavedly práci na dálku vesměs už při vyhlášení prvního nouzového stavu na jaře. To je třeba případ společnosti Generali Česká pojišťovna.

Řada firem nechala od začátku krize zaměstnance doma. Odbory pro ně žádají příspěvky za energie

Číst článek

Například Vodafone v první vlně pandemie převedl během jediného týdne na práci z domova přes 2500 svých zaměstnanců, a to včetně lidí z call center, říká mluvčí Kateřina Šantorová.

„V současné době se tomuto číslu opět přibližujeme, home office se stává standardem. Z průzkumu mezi našimi zaměstnanci vyplynulo, že většina z nich by si do budoucna přála pracovat z domova až tři dny v týdnu,“ řekla Šantorová Radiožurnálu.

I společnost Innogy zavedla opatření v předstihu. Lidé odcházeli na home office postupně. Od půlky září ale firma požadavky zpřísnila, potvrzuje mluvčí Martin Chalupský.

„Přibližně 60 procent všech zaměstnanců využívá home office a 20 procent čerpá ošetřovné nebo dovolenou. Zbývajících 20 procent, což je asi 300 zaměstnanců, pečuje o takzvanou kritickou infrastrukturu – provoz tepláren nebo plnících stanic CNG a dobíjecích stanic,“ uvedl mluvčí Innogy.

Složitější to mají firmy, které mají výrobní závody. Třeba společnost Škoda Auto vydala minulý týden doporučení, aby zaměstnanci, u kterých je to možné, pracovali na dálku.

Analýza: Pokles produktivity práce je oproti jaru nižší. Firmy se na home office adaptovaly

Číst článek

Například výrobce cigaret Philip Morris nechává aktuálně zhruba tisícovku pracovníků ve výrobě. Lidé na kancelářských pozicích ale pracují už od poloviny března ze svých domovů. Do budoucna chce společnost tento flexibilní režim zachovat.

Celková data

Data studie Život během pandemie agentury PAQ Research – sbíraná průběžně od března zatím do poloviny října – ukazují, že na jaře pracovalo alespoň částečně z domova výrazně víc lidí než na podzim. V dubnu to byla až třetina ze všech zaměstnanců.

Naopak v první polovině října pracovalo na dálku jen osmnáct procent lidí – novější data zatím nejsou k dispozici. Jsou také velké rozdíly v tom, jaká část lidí může na home office odejít – zatímco v Praze je to podle PAQ Research až polovina zaměstnanců, ve většině ostatních krajů jen zhruba čtvrtina.

Barbora Kladivová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme