Bez průvodu, ale s plavbou po Vltavě. Prague Pride letos rozsvítí i historické budovy v barvách duhy

Více než stovku akcí nabídne od 3. do 9. srpna letošní festival Prague Pride o životě leseb, gayů, bisexuálů či trans osob (LGBT). Část programu desátého ročníku přehlídky se kvůli koronavirové nákaze uskuteční on-line. Karnevalový průvod centrem Prahy letos nebude, v sobotu 8. srpna ho nahradí plavba po Vltavě, jak informoval mluvčí festivalu Filip Milde.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod hrdosti homosexuálů Prague Pride (archivní foto)

Karnevalový průvod centrem Prahy letos kvůli omezením způsobeným šířením nákazy covid-19 nebude (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Za motto letošního ročníku pořadatelé zvolili spojení Pride LIVE. Každý den se počítá s pětihodinovým živým vysíláním. Přenos bude možné sledovat na facebooku i YouTube.

„Chtěli jsme zdůraznit téma propojování, které je pro nás velmi důležité. Nechceme ale zůstat jen u LGBTQ+ lidí, ale komunikovat i s lidmi kolem nás,“ uvedla ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Organizátoři doufají, že se díky on-line programu přehlídka rozšíří do celé republiky. Zapojí se tak nejen LGBTQ+ komunita, ale také heterosexuálové či zástupci úřadů, krajů a měst. Propojit přes video by se měli i aktivisté ze zemí Visegrádu.

„Debatovat budeme například o tom, jaké to je organizovat pride (akce hrdosti), když jde člověku o život, jako například v Polsku nebo v Maďarsku. Také bychom se rádi zaměřili na to, jak můžeme dospět ke vzájemnému porozumění s opozicí, která pro LGBT+ lidi mnohdy nemá pochopení,“ pokračuje Kulhánková.

Omezení v programu

Oficiální zahájení se odehraje v pondělí od 18.00 na Střeleckém ostrově. Program, v němž vystoupí zpěvačka Hellwana či uskupení Lače Manuša, je zdarma, dostane se na něj ale nejvýš tisíc lidí. Před přehlídkou se ještě v neděli večer uskuteční bohoslužba.

Češi přejí sňatkům homosexuálů. V průzkumu se pro ně vyslovily dvě třetiny oslovených, častěji ženy

Číst článek

Kvůli nákaze letos nedojde na karnevalový průvod centrem Prahy, kterého se každoročně účastnily tisíce lidí. Místo něj vyplují na Vltavu lodě s duhovými vlajkami. Čtyřhodinovou plavbu z Dvořákova nábřeží do Modřan a zpět vyplní hudební a taneční program. Účastníci během něj ale budou muset mít roušku.

Kvůli omezením způsobeným pandemií nového koronaviru dorazí letos výrazně méně hostů z ciziny, i přesto ale dorazí třeba polský aktivista Tom Siara. Další osobnosti ze zahraničí se připojí aspoň přes internet.

Aktivisté chtějí během přehlídky získat další podpisy pod petici za manželství pro všechny. Návrh novely občanského zákoníku, který s touto úpravou počítá, začali poslanci projednávat na podzim 2018. Od té doby ale leží ve sněmovně.

Duhové nasvícení během Prague Pride získá několik významných budov po republice. Bude to třeba pražská Nová scéna Národního divadla, brněnská Stará radnice a vila Tugendhat, plzeňské Tylovo divadlo či pardubická Zelená brána. Pražský magistrát také v pondělí vyvěsí duhovou vlajku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme