Praha začne lidem v nouzi pronajímat soukromé byty. Majitelům garantuje příjem a zaručí se za nájemce

Pražský magistrát spustí prostřednictvím své organizace Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) Městskou nájemní agenturu, která bude lidem v bytové nouzi pronajímat za výhodné ceny byty vlastněné soukromníky. Ti tím získají garantovaný příjem od města, které také bude řešit všechny případné potíže s nájemníky. O zkušebním provozu agentury v pondělí rozhodli radní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum sociálních služeb Praha nejprve osloví vlastníky ve dvou vlnách, každá bude po 25 bytech | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Agentura má fungovat tak, že město vyjedná s majiteli bytu jejich pronájem a poté do nich umístí například seniory, rodiny s dětmi, samoživitele nebo mladé dospělé, kteří opustí ústavní péči.

Majitelům bude garantován příjem bez ohledu na to, jestli bude byt obsazen nebo jestli budou nájemníci řádně platit nájemné – případné pohledávky půjdou za městem.

‚Zmrazení nájmů je historie.‘ Německý ústavní soud zrušil zákon, který měl v Berlíně zlevnit bydlení

Číst článek

Město se vlastníkovi také zaručí za úhrady případných vzniklých škod, agentura bude pojištěná. „Jde o koncept, který je v Česku v této podobě nevídaný, ale funguje v různých městech v Evropě,“ řekl radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti).

Důvodem ke zřízení agentury je nedostatek městských bytů. „Hlavní město Praha je například u osob v sociální tísni schopné vyhovět pouze 12 procentům žadatelů, přičemž v bytové nouzi jsou však všichni z nich,“ píše se ve schváleném materiálu.

Pořadník magistrátem schválených žadatelů o městský byt nyní podle dokumentu čítá téměř 400 domácností a dalších asi 400 žádostí čeká na doplnění. Město navíc počítá s nárůstem žádostí v důsledku pandemie koronaviru.

Prvních 50 bytů

Nová agentura má v první fázi na trhu sehnat 50 bytů. Ve zkušebním provozu se podle schváleného materiálu počítá s platbou majitelům ve výši 220 korun za metr čtvereční v 35 bytech a 150 korun za metr čtvereční v 15 bytech. Průměrný tržní nájem je nyní podle aktuální studie firmy Deloitte 287 korun za metr čtvereční za měsíc.

Zábranský k tomu řekl, že zájem ze strany majitelů bytů se teprve uvidí, ale že město očekává ochotu snížit požadavky na cenu výměnou za garanci příjmu a přesun všech starostí kolem pronájmu na město.

Zároveň podle něj magistrát očekává, že nepůjde o byty úplně v centru. Radní dodal, že město dá do konce roku Centru na provoz agentury asi pět milionů korun.

Schválený dokument se odkazuje na průzkum mezi majiteli bytů, podle kterého bylo o poskytnutí bytu městu za garantovanou platbu ochotno jednat 40 procent oslovených vlastníků, ti však vlastnili jen deset až 15 procent z celkového počtu bytů.

Majitelé by podle analýzy preferovali tržní nájemné, složení kauce ve výši dvou nájmů a nájemní vztah na rok a déle.

Řešení bytové krize

Centrum sociálních služeb Praha nejprve osloví vlastníky ve dvou vlnách, každá bude po 25 bytech. Začít by se podle Zábranského mělo v červnu, nyní se ještě dodělávají webové stránky agentury.

Objem úvěrů na bydlení byl v březnu oproti loňsku dvojnásobný. Dosáhl 32,7 miliardy korun

Číst článek

Později se budou byty shánět jednotlivě podle potřeby. Zároveň organizace začne s předvýběrem možných nájemníků z řad žadatelů o bydlení a klientů azylových domů, které Centrum provozuje.

„Z této skupiny se rekrutuje skupina asi 100 domácností, pro které je nabídka cenově dostupná a kterým budou byty nasmlouvané nájemní agenturou nabídnuty,“ stojí v dokumentu.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Bytů v majetku magistrátu a městských částí je dohromady asi 30 000 z původního počtu 194 000, které po roce 1991 přešly do vlastnictví města. Následovaly privatizace, které městský fond zredukovaly o asi 85 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme