Praskání je žádoucí. Brit prodává gramodesky s hlasem a popelem zemřelých

Gramodesky slaví v posledních letech velký návrat. Britský obchodník si řekl, že tohle médium by se dalo kromě poslechu a mixování hudby využít také k ukládání mrtvých.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální vinylová deska na přání (ilustrační foto) | Foto: BRRT | Zdroj: Pixabay

Jde o vinylové desky s příměsí lidského popela, na kterých nechybí fotka, vybrané detaily o životě mrtvého a libovolná nahrávka jeho hlasu, nebo třeba oblíbené písně.

S nápadem přišel britský podnikatel Jason Leach, který se možností lisovat desky s popelem začal zabývat už před deseti lety. Jak řekl v rozhovoru pro BBC, neměl žádný byznys plán, jen si začal více uvědomovat smrtelnost, když jeho matka začala pracovat v pohřebnictví.

Šperky z popela zemřelých, diamanty z vlasů. Česká firma si nechala výrobu pietních předmětů patentovat

Číst článek

Výroba je podle něj jednoduchá, jen je třeba odhadnout množství popela, aby byl na desce vidět, ale zároveň neovlivnil kvalitu přehrávání. Praskání navíc je prý v tomto případě žádoucí.

Britský obchodník zatím prodává dvě desky s lidským popelem měsíčně. Cena začíná na 900 librách, tedy v přepočtu více než 25 tisících korun. Sám Leach si prý také jednou přeje spočinout na desce. Rád by na ni nahrál rozhovor s partnerkou a dcerami a také hudbu, kterou složil.

Britská BBC připomíná, že byznys s výrobou upomínkových předmětů z popela je na vzestupu. Mimo jiné si lze pořídit umělý diamant, nebo hrníček a jiné porcelánové předměty s příměsí lidského popela.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme