Je to holka! Premiérka Nového Zélandu porodila

Premiérce Nového Zélandu Jacindě Ardernové se ve středu odpoledne narodila holčička. Dítě se narodilo v nemocnici v Aucklandu a váží 3,31 kg.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a kanadský premiér Justin Trudeau v dubnu na návštěvě u britské královny. | Zdroj: agentura Reuters

Populární 37letá politička je teprve druhou zvolenou premiérkou, která porodila přímo ve funkci. V historii Nového Zélandu se jedná o vůbec první takovou situaci. První ženou byla Bénazír Bhuttová, která porodila v roce 1990, kdy byla pákistánskou předsedkyní vlády.

Bývalá sexuální pracovnice se na Novém Zélandu dočkala státního vyznamenání a titulu dámy

Číst článek

Ardernová si nyní vezme šestitýdenní mateřskou dovolenou, než se vrátí do úřadu. Během této doby převezme premiérské povinnosti její vicepremiér Winston Peters.

V lednu, kdy o svém těhotenství informovala, uvedla, že o nového potomka se bude starat její partner Clarke Gayford. „Nejsem první žena, která bude pracující matkou. Vím, že tohle jsou zvláštní okolnosti, ale mnoho žen to zvládlo přede mnou,“ uvedla tehdy premiérka.

Jacinda Ardernová je nejmladší premiérkou (v absolutním pořadí i mezi muži, pozn. red.) Nového Zélandu od roku 1856 a teprve třetí ženou v této pozici. Její nástup k moci vyvolal intenzivní zájem o její osobní život, i proto je často srovnávána s jinými mladistvými vůdci, jako jsou francouzský prezident Emmanuel Macron nebo kanadský premiér Justin Trudeau.

Dominika Perlínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme