Přes 100 tisíc vyplnění za dva dny. Online kalkulačku nejvíc zkouší lidé z nastupující kosmopolitní třídy

Kalkulačka založená na unikátním sociologickém výzkumu provedeném pro Český rozhlas už rozřadila do tříd přes sto tisíc čtenářů. Největší zájem o ni projevili ti, které zadané hodnoty zařadily do nastupující kosmopolitní třídy. Jak se dosud získané výsledky vyplňujících liší od zjištění agentur MEDIAN a STEM/MARK?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozděleni svobodou

Rozděleni svobodou | Foto: Toy Box

Z celkem 100 628 odpovědí, které kalkulačka zaznamenala do úterní deváté hodiny večer, vychází najevo, že nejvíc vyplňujících, skoro 38 procent, patří do nastupující kosmopolitní třídy. Její zástupci jsou podle sociologů mladší, pochází hlavně z Prahy a velkých měst a mají vysoké příjmy, ale malý majetek. Ve společnosti jako celku je tato třída přitom zastoupena jen z 12 procent.

Těsně za ní následuje zajištěná střední třída, do které patří 36 procent těch, kteří kalkulačku vyplnili. Ti mají ze všech tříd nejvyšší příjem i majetek, patří mezi ně právníci, lékaři i různí odborníci.

Ekonomický kapitál v sobě zahrnuje příjem a majetek dotázaných – právě v nahromaděném majetku panují v Česku větší nerovnosti než v příjmech.

Sociální kapitál udává, jak rozsáhlá a prestižní je jejich sociální síť, tedy okruh jejich známých, a zda mají v nejbližším okolí někoho připraveného pomoci například během nemoci nebo při finančních nesnázích – tedy pomáhající kapitál.

Poslední kategorie zahrnuje lidský kapitál, tedy hlavně znalosti cizích jazyků a počítačové dovednosti, a kulturní kapitál měřený třeba tím, jak často dotyční chodí do divadel, muzeí nebo na výstavy.

Poloviční podíl, 15,4 procenta, pak oproti nim má ohrožená třída, tedy ti, kteří jsou výrazně ohroženi třeba ztrátou zaměstnání a exekucemi. Výrazně méně zastoupené jsou pak oproti zbytku společnosti další tři třídy – tradiční pracující třída, třída místních vazeb a strádající třída. Úplnou charakteristiku každé třídy uvádí článek s kalkulačkou.

Vysoký příjem, různorodý majetek

Kalkulačka třídy vypočítává z šesti kategorií: příjem, majetek a sociální síť, pomáhající, lidský a kulturní kapitál. V každé z nich mohl uživatel získat od jednoho do pěti bodů.

Z výsledků kalkulačky je patrné, že nadpoloviční většina vyplňujících se pohybuje v nejvyšší příjmové kategorii. To stejné platí i pro lidský kapitál. Nadprůměrný je také kapitál pomáhající, rovnoměrněji je oproti tomu rozložený majetek.

Kalkulačka - rozděleni svobodou Kalkulačka - rozděleni svobodou

Kalkulačka vychází z velkého výzkumu, který pro Český rozhlas na základě britského Great British Class Survey připravil tým českých sociologů. Třídní rozdělení vzniklo z odpovědí na více než 200 otázek, které výzkumníci položili 4039 respondentům z více než 1300 obcí a měst celého Česka. 

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme