Hru Českého rozhlasu ocenili na Prix Europa. Přibližuje Alzheimerovu chorobu a je i pro nevidomé
První místo v kategorii Digital Media Interactive Project na prestižní mezinárodní soutěži Prix Europa vyhrála Šachová hra Českého rozhlasu. Audiohra vznikla ve spolupráci s Nadačním fondem Světluška a společností PlayByEars. Unikátní je v tom, že zahrát si ji můžou i nevidomí. Šachovou hru, která klade velký důraz na využití zvuku jako herní mechaniky, si lidé mohou nainstalovat a bezplatně zahrát na mobilních telefonech.
Hra na Prix Europa vyhrála nejprestižnější evropskou trofej pro televizní a rozhlasové vysílatele. Sošku býka Tauruse převzala kreativní producentka Kateřina Rathouská. Dílo prezentoval programátor Michal Zátopek.
U Šachové hry porotci, které tvořili zástupci všech nominovaných děl, zdůraznili, že oceňují téma Alzheimerovy nemoci, jejíž problematiku vítězné dílo rozvíjí. A samozřejmě i zmíněný fakt, že hru si navíc mohou zahrát i nevidomí.
Český rozhlas bodoval v prestižní italské soutěži. Mezi finalisty se dostala audiohra o Alzheimerově chorobě
Číst článek
„Od začátku jsme chtěli vydávat hry pro celý svět, ale zároveň jsou pro nás hráči v Česku důležití. Obzvláště pak nevidomí, u kterých může být jazyková bariéra velkým problémem,“ komentoval už dříve vznik Šachové hry herní designér Tomáš Oramus.
„Takže jsme krátce po vydání Důkazu začali plánovat další hru a když nás oslovil Český rozhlas s nabídkou ke spolupráci, dostal vývoj konkrétní obrysy,“ dodal.
„Mám obrovskou radost, že se nám podařilo vyhrát na festivalu Prix Europa. Ocenění se jmenuje Best European Interactive Media Project (Nejlepší evropský interaktivní mediální projekt) a moc se těším, že budu moci se svými kolegy Tomášem Oramusem a Michalem Zátopkem pracovat třeba i na nějakém dalším podobném interaktivním projektu,“ řekla Rathouská.
Autentický zážitek
V Šachové hře sledují hráči hlavní postavu Kláru, která pravidelně usedá se svým ošetřovatelem k šachové partii. Pomocí tahů na šachovém poli protagonistce pak pomáhají rozklíčovat staré vzpomínky a zjistit, jaký je její skutečný příběh.
Hra využívá binaurálního audia s technologií Sennheiser Ambeo, tedy prostorového zvuku pro sluchátka, který přináší maximální autentický zážitek. Díky ovládání pomocí swipování, jednoduchému přejíždění prstem po displeji, ji lze hrát kdykoli a kdekoli.
Do finálního výběru Prix Europa se probojovala společně s dalšími 180 počiny. Celkový počet přihlášených příspěvků bylo 611, mediálních organizací 240. Festival se konal v Berlíně ve dnech 22. až 27. října.