Příznivci Alt-right a rasisti? Nejvyvinutější jsou podle nich běloši a muži, ukazuje studie

Kdo je podle příznivců americké takzvané alternativní pravice vyvinutý člověk a kdo už ne? Jsou zástupci takzvané 'alternativní pravice' rasisti? Na to se zaměřil výzkum, který týden po nepokojích v Charlottesville zaujal nejen americké sociální sítě.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž se snaží odtáhnout pravicového extremistu pryč od demonstrantů | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Studie se jmenuje Psychologický profil Alt-right a sleduje charakterové vlastnosti příznivců hnutí, které ve Spojených státech v organizuje pochody, jejichž oficiálním cílem je ochrana kultury bělošské Ameriky a brání například symboly Konfederace z dob americké občanské války.

447 lidí, kteří se k hnutí hlásí, mělo mimo jiné zařadit do různých fází lidské evoluce různé současné skupiny, definované buď podle amerického rasového rozdělení, profese, náboženství, nebo názorů.

Vědci se respondentů ptali například na to, co si myslí o tom, že lidé Alt-right označují za rasistickou organizaci. Jednu z odpovědí zveřejnil server The Atlantic: „Kdyby nebylo Evropanů, propukla by třetí světová válka. Rasismus je nutné definovat. Je rasistické, že nechceme, aby naši komunitu zaplavily 3000 černochů z Konga s nízkým IQ? Řekl bych, že ne. Není rasistické, když chceme žít po boku našich… Skrze média Židé lžou o holohoaxu a obchodu s otroky. Židé byli obchodníky s otroky, ne Evropané... Mnoho lidí nerozumí těmto jednoduchým věcem.“

Do nejvyšší vývojové fáze člověka dotazovaní nejčastěji zařadili bělochy, kteří na škále 0 až 100 skončili na 92 bodech, a muži, kteří získali 88 bodů.

Jen o něco hůř byli hodnocení Švédové, křesťané, ženy a republikáni. Ti všichni se v celkovém hodnocení dostali mezi homo sapiens.

Do nižší vývojové fáze lidského druhu patří podle dotázaných postupně Židé, Mexičané, černoši a jen těsně se do druhé nejvyšší fáze dostali američtí demokraté.

Ti už jsou na pomezí ještě nižšího stupně vývoje, kam dotázaní zařadili postupně novináře, feministky a feministy a úplně nejhůř z hodnocených dopadli muslimové.

V kontrolní skupině 382 lidí, kteří se k hnutí Alt-right nehlásí, všechny zmíněné skupiny skončily mezi homo sapiens.

Důležité je brát v potaz i to, že vědci nevytvářeli průzkum, který by reprezentoval skupinu na národní úrovni. U přívrženců Alt-right tak nelze říci, že reprezentují všechny takové osoby v USA.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme