Proč je v technice málo žen? Kvůli genům jsou méně nadané, napsal inženýr Googlu. Dostal padáka

Softwarová společnost Google v pondělí vyhodila jednoho ze svých inženýrů. Zaměstnanec internetového gigantu totiž minulý týden rozeslal interní sdělení, podle kterého je v technických oborech méně žen. A důvodem není možná diskriminace, ale biologické předpoklady.

Menlo Park / USA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Google (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Inženýra Jamese Damorea propustil Google kvůli podpoře genderových stereotypů, uvedla agentura Reuters. Softwarová společnost odmítla kauzu komentovat s tím, že nemůže mluvit o jednotlivých případech zaměstnanců.

Damore v interním komentáři napsal, že programátorky a vedoucí chybí v technice kvůli tomu, že jsou méně geneticky nadané a že je to dáno biologickými rozdíly mezi muži a ženami.

Podporoval genderové stereotypy, zní z Googlu

Šéf Googlu Sundar Pichai uvedl, že zaměstnanci mají samozřejmě právo vyjadřovat vlastní názory, tohle ale podle něj zašlo příliš daleko.

Zisk majitele Googlu klesl o 28 procent. Může za to obří pokuta od Evropské komise

Číst článek

Svým zaměstnancům tak podle Reuters v pondělí oznámil, že některé části Damoreova komentáře porušovaly základní hodnoty firmy a překračovaly hranice, protože podporovaly genderové stereotypy na pracovišti.

„Naznačovat, že by skupina našich kolegyň měla vlastnosti, kvůli kterým jsou biologicky pro tuto práci méně vhodné, je urážející a není to v pořádku,“ dodal Pichai.

Také Danielle Brownová z vedení Googlu se od názorů v komenátři zmíněných okamžitě distancovala. Prohlásila, že takový postoj podle ní společnost nezastává a ve svém fungování prý naopak prosazuje opak.

Damore se chce proti výpovědi bránit

Jedna z inženýrek Googlu podle New York Times uvedla na sociální síti Twitter, že by zvažovala odchod ze společnosti, pokud by firma nic nepodnikla.

Na twitteru se ale rozpovídala například softwarová inženýrka a bývalá zaměstnankyně Googlu Kelly Ellisová. Napsala, že sporný komentář ji moc nepřekvapuje. V době svého působení v Googlu se prý sama setkala se sexismem a vedení firmy proti tomu podle ní nic nedělalo. Ve společnosti je podle ní hodně lidí, kteří sdílí stejné názory, které jsou v komentáři.

Google pak Damorea v pondělí propustil, muž ve firmě pracoval podle New York Times od roku 2013. Inženýr se ale proti postupu Googlu ohradil a chce se proti vyhazovu bránit všemi dostupnými prostředky.

Něktří lidé ale Damoreovi vyjádřili podporu. Například zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange přes twiter nabídl vyhozenému inženýrovi práci ve WikiLeaks.

Podle studie, kterou si Google nechal v červnu vypracovat, zaměstnává firma 69 procent mužů a 56 procent bělochů. Ještě nižší zastoupení mají ženy ve vedoucích pozicích. V Googlu jich na takových místech pracuje jen 25 procent. Nejméně žen je pak na technologických pozicích, jako jsou programátoři, a to přibližně 20 procent.

Matěj Štýs, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme