Provoz opatství chtějí řádové sestry zaplatit prodejem čisticích prostředků. Natáčí i videa na sociální sítě

Každý měsíc musí sehnat 5 000 eur na provoz. A tak sestry z Notre-Dame-des-Neiges začaly kvůli vysokým účtům za elektřinu podnikat. Pramenitou vodu sbírají v tocích, které křižují obrovské opatské pozemky. Spolu s esenciálními oleji z ní pak míchají čistící prostředky.

Notre-Dame-des-Neiges (Francie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeptiška (ilustrační foto)

Jeptiška (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

V jihovýchodní Francii zvolili cisterciácké sestry nevídanou strategii, aby zaplatili vysoké účty za provoz opatství píše Guardian.

Tucet sester z Notre-Dame-des-Neiges vyrábí vlastní čisticí prostředky z pramenité vody a esenciálních olejů. Prodávají je v místních obchodech i na internetu.

Jeptiškami nově spravované opatství v Ardèche před 18 měsíci opustili trapističtí mniši, kteří ho obývali po 170 let. Jejich odchod byl způsoben zmenšujícím se počtem mnichů a nedostatkem nových rekrutů.

Dohromady dvanácti ženám, osmi sestrám a čtyřem rekrutkám, teď leží na bedrech starost o hospodaření, každý měsíc musí sehnat 5 000 Eur na zaplacení elektřiny.

Do příštího roku by chtěly být energeticky soběstačné. Skrz kampaň chtějí vybrat 100 000 Eur na zaplacení solárních panelů na střeše opatství a generátory v tocích, které mají na opatských pozemcích. Zároveň hledají možnosti využití geotermální energie.

Jeptišky propagují své výrobky, prodávané pod názvem Air des Neiges, se sloganem „závan přírody v domácnosti“. Skrz videa, která točí na sociální sítě, chtějí změnit pohled veřejnosti na sesterský život, přestože se tradičně věnuje třem aspektům: vykonávání liturgie, manuální práci a četbu.

„Lidé mají často velmi strohou představu o sesterském životě, ten nám ale nebrání zažít skutečnou radost, svěžest a jednoduchost; je to způsob, jak říci mladým lidem: existujeme, pokud vás tento život zajímá, je to možné,“ říká sestra Marie.

Eliška Vizingrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme