Průzkum: Češi nemají vyhraněný názor na stažení spojeneckých vojáků z Afghánistánu

Češi nejsou v názoru na stažení spojeneckých vojáků z Afghánistánu jednoznační. I to vyplynulo z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Ukázalo se, že mezi dotázanými jsou dvě zhruba stejně velké skupiny, kolem 40 % dotázaných si myslí, že odchod vojsk byl dobrým krokem, zhruba stejné množství lidí s tím ale nesouhlasí. Zároveň se ukazuje, že Češi mají z krize v Afghánistánu obavy kvůli bezpečnosti v Evropě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V otázce stažení vojenských jednotek z Afghánistánu nepanuje jednoznačný názor | Zdroj: Median pro Český rozhlas

Češi nemají vyhraněný názor na odchod spojenců z Afghánistánu. Skupiny pro a proti odchodu jsou zhruba stejně velké, jde zhruba o 40 % dotázaných.

To, že odchod vojáků nebyl taktický, si myslí 42 % z dotázaných, hlavně podnikatelé a voliči koalice SPOLU. Naopak 40 % lidí stažení spojenců schvaluje. 

„Zároveň je tam ale poměrně velká skupina - zhruba pětina, konkrétně 18 % lidí, kteří na tento krok nemají vůbec žádný názor. Pro jsou spíš muži a ekonomicky neaktivní lidé,“ vysvětluje Přemysl Čech, ředitel agentury Median.

Česká armáda ukončila své dvacetileté působení v Afghánistánu pietní akcí

Číst článek

„Vidíme, že tento názor v 45 % zastávají muži, v 47 % jej zastávají ekonomicky neaktivní lidé a v 68 % voliči ANO. Ten rozdíl, průměr 40 % až 68 % bych řekl, že je hodně velký,“ dodává Čech.

Obavy z bezpečnostní situace

Průzkum agentury Median pro Český rozhlas se zabýval i obavami Čechů z krize v Afghánistánu.

Dvě třetiny lidí, konkrétně 67 %, se obávají, že kvůli vývoji v Afghánistánu přibude teroristických útoků v Evropě. Obavy z teroristických útoků mají nejvíce dotázaní ve věku 60 a více let (76 %), ekonomicky neaktivní (72 %) a voliči SPD - konkrétně u nich je to 88 %.

Naopak, zhoršení bezpečnostní situace se neobává čtvrtina dotázaných. Jsou to mladí lidé, podnikatelé a voliči Zelených.

„Celkově 25 % respondentů se neobává zvýšeného rizika teroristických útoků. Jsou to především mladší lidé, v 33 % případů lidé ve věku 18 až 29 let, vyššího rizika terorismu se neobávají podnikatelé v 38 % případů a voliči Zelených v 44 %,“ pokračuje Přemysl Čech.

Lidé se obávají přibývajících teroristických útoků | Zdroj: Median pro Český rozhlas

Přijetí spolupracovníků

Třetina lidí v Česku je podle průzkumu přesvědčená, že přijetí spolupracovníků českých vojáků z Afghánistánu nebylo správným krokem.

Mezi těmi, kteří nesouhlasí s přijetím Afghánců, jsou převážně lidé se základním vzděláním a voliči Trikolory nebo SPD. Naopak pro je 57 % dotázaných, nejčastěji těch s vyšším vzděláním.

„Mezi vysokoškoláky je tento postoj dokonce na úrovni 74 % respondentů, voliči Pirátů a STAN souhlasí s přijetím spolupracovníků z Afghánistánu v 86 % a voliči SPOLU v 85 % případů,“ vysvětluje Přemysl Čech z agentury Median.

V průzkumu odpovídalo mezi 27. a 31. srpnem 1025 lidí. A to kombinací metod telefonického, osobního a online dotazování.

S přijetím spolupracovníků vojenských jednotek z Afghánistánu většina lidí souhlasí | Zdroj: Median pro Český rozhlas

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme