První adventní neděle je tady. Jak do vánočních oslav zasáhnou současná koronavirová opatření?

Právě nyní, během poslední listopadové neděle, můžeme zapálit první svíčku na adventním věnci. Je totiž první adventní neděle a křesťanům nastává doba očekávání narození Ježíše Krista. Tradic, které se s obdobím adventu pojí, je ale víc. Přestože je letošní koronavirová krize dost promění. Kvůli epidemii koronaviru se letos nekoná hlavně slavnostní rozsvícení vánočních stromů a města také upouštějí od tradičních trhů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na adventním věnci zapalujeme první svíčku

Na adventním věnci zapalujeme první svíčku | Foto: Dominika Píhová | Zdroj: Český rozhlas

Strom v neděli rozsvítí třeba na Horním náměstí v Olomouci. Je to dvanáctimetrový stříbrný smrk z Postřelmova. A ani tady ale nebude kvůli hygienickým opatřením provázet rozsvícení tradiční slavnostní program.

„O první adventní neděli stromeček rozsvítíme a prozradíme také jeho jméno. Bohužel se to rozsvícení ale letos bude muset obejít bez doprovodného programu a nebude ani nijak slavnostní,“ říká pro Radiožurnál mluvčí radnice Jana Doležalová.

Václav Malý: Do Havla si každý vtěloval všechny naděje, nyní je bohužel neprávem kritizován za kdeco

Číst článek

Už v pátek se rozsvítil i vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze. A také tam to bylo bez veřejnosti, nebudou ani tradiční vánoční trhy.

Některá města nabízejí online přenos rozsvícení vánočních stromů třeba na sociálních sítích. A někde radnice dokonce tají, kdy strom bude přesně rozsvěcet, aby se pod ním neshlukovalo příliš mnoho lidí.

Význam adventního období

Slovo advent pochází z latinského slova adventus, tedy příchod. A podle duchovního Jana Houkala je to doba nejen čekání na Vánoce.

„Ale také dobou čekání na příchod, který teprve nastane na konci času, ale i na konci našeho vlastního života. Přičemž smyslem adventu je příchod Krista do našeho srdce,“ vysvětluje Houkal.

Adventní neděle jsou celkem čtyři - železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Právě tuto neděli je železná adventní neděle, kdy by se měla zapalovat první fialová svíčka, je to takzvaná svíce proroků a symbolizuje naději.

„Čtyři svíce na věnci samozřejmě připomínají čtyři adventní neděle. A jak na těch svících – když se postupně rozsvěcejí – přibývá světla, tak světla božího. To znamená světla víry, naděje a lásky by mělo přibývat i v našem životě,“ dodává Houkal.

Čtvrtou svíčku na adventním věnci zapálíme poslední neděli před Štědrým dnem, tedy 20. prosince.

Andrea Kubová, aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme