Psychiatr: České vojáky na misích nejvíc trápí průjem a záněty spojivek, s psychikou bojují Američané

Víte, co české vojáky na misích nejčastěji trápí? Jan Vevera ano. Jako vedoucí psychiatr Armády ČR strávil už rok na misích v Afghánistánu. „S psychickými problémy se v práci setkávám mnohem méně než třeba mí američtí kolegové,” říká s tím, že jeden z důvodů je jasný. „Zatímco my jezdíme na čtyř- až šestiměsíční mise, Američané jezdí až na rok.”

Host Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V souvislosti s vojáky na misích se v psychiatrických kruzích nejčastěji skloňují dva pojmy: posttraumatická stresová porucha a posttraumatický stresový syndrom. Přestože znějí podobně, označuje každý z nich něco jiného.

„Posttraumatická stresová porucha je psychatrická diagnóza, spočívá v tom, že lidé byli postiženi nějakým život ohrožujícím traumatem, což se projevuje zvýšenou předrážděností a podobně,” popisuje ve vysílání Radiožurnálu Jan Vevera.

Posttraumatická stresová porucha se přitom na oficiální seznam nemocí dostala relativně nedávno - až po válce ve Vietnamu. „Vědělo se o tom už dřív, ale nerozlišovalo se příliš mezi její akutní a chronickou podobou. Vše se skrývalo pod pojmem 'shell shock',” připomíná psychiatr například první a druhou světovou válku.

Čeští vojáci jsou dobře připravení 

České vojáky podle něj psychické problémy na misích příliš netrápí. Kromě už zmíněné délky mise v tom podle Vevery hraje roli i stáří vojáků: na rozdíl třeba od Američanů také nejde o devatenáctileté, dvacetileté mladíky.

„Na mise jezdí hotoví, dobře vycvičení lidé. Většinou proto pracuji jako ambulantní lékař, který řeší průjmy a záněty spojivek,” popisuje psychiatr. „Na misích totiž moc nefunguje kanalizace,” vysvětluje.

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme