Zprávy z Mariupolu, snímky Buči i články o potratech. Porota ocenila ‚pulitzerem‘ nejlepší novináře

Hlavní Pulitzerovu cenu za novinářskou práci letos získal tým agentury AP za zpravodajství z obléhaného ukrajinského Mariupolu. AP získala ocenění i za snímky, které od začátku války na Ukrajině pořizují její fotoreportéři. Série reportáží o vraždění civilistů ruskými jednotkami ve městě Buča vynesla cenu za mezinárodní zpravodajství deníku The New York Times. Cenu za prózu získali spisovatelé Barbara Kingsolverová a Hernan Diaz.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá medaile za veřejnou službu, která je hlavním oceněním, letos putuje k týmu novinářů z agentury AP, do nějž patří reportérka Lori Hinnantová, videožurnalista Mstyslav Černov, producentka Vasilisa Stěpaněnková a fotoreportér Jevhen Maloletka. 

Ti přijeli do přístavu Mariupol po zahájení ruské invaze 24. února 2022, ve městě zůstali více než dva týdny a zdokumentovali ničení města ruskými jednotkami včetně útoků na nemocnice a civilní infrastrukturu. Byli to poslední mezinárodní novináři v Mariupolu, než se jim podařil riskantní útěk z města.

Maloletka letos dostal za svůj snímek z rozbombardované porodnice v Mariupolu i cenu World Press Photo.

Zákaz potratů i Trump

Cenu za domácí reportáž dostala Caroline Kitchenerová z deníku The Washington Post, která sledovala důsledky rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, jenž loni zrušil právo na potrat dané verdiktem v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973.

Otiskla poté například příběh o náctileté z Texasu, která kvůli omezení potratů nemohla přerušit nechtěné těhotenství a porodila pak dvojčata. Magazín The Atlantic získal cenu za materiály Caitlin Dickersonové dokumentující dopady politiky exprezidenta Donalda Trumpa, které vedly k rozdělování rodin migrantů na hranicích USA.

Kromě novinářských kategorií mají Pulitzerovy ceny i kategorie určené tvůrcům v oblasti literatury a hudby. Za prózu byly letos uděleny dvě ceny, a to Barbaře Kingsolverové za román Demon Copperhead, který vznikl jako moderní pojetí klasického díla Charlese Dickense David Copperfield.

Hlavní cenu World Press Photo získal snímek z porodnice v Mariupolu. Žena ruský útok nepřežila

Číst článek

Hernan Diaz zaujal porotu románem Trust, jenž inovativním způsobem vypráví o vzestupu a pádu vlivné rodiny v New Yorku 20. let 20. století. Ocenění za biografii získala Beverly Gageová za knihu o dlouholetém šéfovi FBI Edgaru Hooverovi.

Pulitzerovy ceny udílí Kolumbijská univerzita v New Yorku a jsou považovány za nejprestižnější americké novinářské ocenění. Porota vyhlašuje vítěze v 15 novinářských kategoriích, zlatou medaili nicméně udílí jen v jediné, a to za veřejnou službu.

Loni hlavní cenu získal list The Washington Post za zpravodajství kolem nepokojů v sídle Kongresu z ledna 2021.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme