Moderní liberální levici, jak si ji představujeme z 20. století, tu nikde nevidím, tvrdí badatel Schovánek

Badatel a bývalý pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek šířil před rokem 1989 samizdat, 30 let po převratu se soustavně věnuje odhalovaní zločinů komunistického režimu. Mimo jiné svědčil u slovenského soudu v kauze spolupráce současného premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše s StB.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Badatel a bývalý pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek. | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas

„Andrej Babiš je bývalý člen komunistické strany, spolupracovník StB, člen nomenklatury. Hnutí ANO se vyprofilovalo zprava od ODS, přes střed až k sociální demokracii a KSČM. Vyluxovalo celé politické spektrum s jediným heslem: ‚Dejte mi moc a já to zařídím.‘ Oni se vlastně ani nenamáhají mít nějaký program,“ říká k aktuálně nejsilnějšímu subjektu v Poslanecké sněmovně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnost Plus je Radek Schovánek

O rozvrstvení pravolevého spektra pak říká: „Nevím, jestli tady existuje nějaká moderní liberální levice. Možná Piráti by se tak dali nazvat. Sociální demokracie je zkostnatělá parta strejců, kterým nemůže už věřit vůbec nikdo. U SPD je jedno, jestli jsou fašizoidní, nebo jsou extrémně nalevo.“

Tristní situaci dekomunizace v Česku a fakt, že bývalí příslušníci StB pobírají mnohem vyšší důchody než jejich oběti, a především neochotu soudit viníky komunistického režimu host Osobnosti Plus komentuje spíše skepticky.

Babišova žaloba zpět u krajského soudu. Není jasné, koho měl kvůli evidenci v StB žalovat

Číst článek

„Nepodezříval bych konkrétní soudce, že jsou zapojeni do určité mafie. Situace je spíš taková, že to všem vyhovuje a nikomu se tím nechce zabývat,“ říká.

Soudci neznají předpisy

Schovánek zmiňuje vlastní zkušenost, kdy soudce prokázal jasnou neznalost reálií postupů Státní bezpečnosti. 

„Je to stav, ve kterém jsme: soudci neznají předpisy, nerozumí registraci a mám pocit, že se o to ani příliš nesnaží. Vynikající práci v tom odvádí poslanec za ODS Pavel Žáček a historik Petr Blažek,“ myslí si.

Jím zmíněná dvojice vydala v kontextu vyrovnání se s minulostí knihu o počátcích sovětské tajné policie, ale ne v rámci Ústavu pro studium totalitních režimů. „ÚSTR ji byl ochoten vydat, jen když tam nebude jméno Pavla Žáčka, což je absurdní,“ tvrdí Schovánek.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pátečním hostem.

Barbora Tachecí, kte Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme