Novozélanďan vymyslel ‚rádio na spaní‘. Fanoušek z Prahy ho poslouchal tři dny v kuse

John Watson je prvním rozhlasovým dýdžejem, který je ochotný přiznat, že jeho profesionální schopnosti posluchače uspávají. A naštěstí pro něj - přesně o to mu jde, napsal zpravodajský server The Guardian.

Wellington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudba, která uspává (ilustrační foto)

Hudba, která uspává (ilustrační foto) | Foto: Luisella Planeta Leoni | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Watson, který žije v malém novozélandském městečku Te Aroha, poslední čtyři roky vysílá do celého světa. Ale místo toho, aby si získával napjatou pozornost posluchačů, Watson chce, aby ti, kdo si jeho stanici naladí, usnuli. A jim se to také daří.

Lidé v Afghánistánu, Izraeli, Rusku, Maďarsku či na Portoriku se přes internet připojují k jeho stanici Sleep Radio. Kdosi v Praze ho poslouchal nepřetržitě tři dny.

Časné vstávání nesvědčí organismu. 'Jde o skutečnou pásmovou nemoc,' tvrdí vědci

Číst článek

Nápad na rádio, které posluchače ukolébá ke spánku, Watson dostal před deseti lety poté, co prodělal infarkt. Po pětinásobném srdečním bypassu začal trpět chronickou depresí a nespavostí.

„Nikdy předtím jsem nemíval problém usnout, ale teď jsem zůstával vzhůru, až do rána civěl do stropu a sledoval, jak se rozednívá. A cítil jsem se jako zombie,“ řekl pro Guardian.

Nyní 62letý Watson dostal léky a začal navštěvovat psychologického poradce, který mu doporučil, aby se pokusil relaxovat a poslouchat uklidňující hudbu, která by ho mohla ukolébat ke spánku.

Ale brzy zjistil, že neexistuje příliš mnoho možností pro ty, kdo chtějí poslouchat uspávací hudbu. „Když se snažíte usnout při vysílání rozhlasových stanic, co hrají relaxační hudbu, začnou na vás z ničeho nic křičet reklamy, které se vás snaží přimět, ať si něco koupíte,“ dodal.

Nudná hudba

Watson si tehdy pomyslel, že by to dokázal lépe. Začal shánět uklidňující hudbu dostupnou bez nutnosti platit tantiémy a učil se, jak založit digitální rozhlasovou stanici. A zrodilo se Sleep Radio.

Sám říká, že tento projekt je jeho koníčkem i vášní. Vděční posluchači mu často posílají e-maily, ve kterých mu líčí své příběhy - včetně novopečené matky, která zjistila, že jeho hudba evidentně uspává i její novorozeně.

Jak udržovat spánkovou hygienu? Prospívá celému organismu, připomíná odborník Martin Pretl

Číst článek

Watson nicméně varuje, že uklidňující hudba nefunguje na každého - jeho manželce například připadá nudná. Sleep Radio nejnověji doplnilo aplikaci, která lidem umožňuje nastavit si časový vypínač, aby hudba nehrála i poté, co usnou.

Mezitím zjistil, že už nemusí sám pátrat po vhodné ambientní hudbě, kterou by mohl vysílat. Sami producenti tohoto druhu muziky se mu ozývají a obrazně řečeno se staví do fronty, aby mu nabídli svůj materiál. Musí ovšem splňovat Watsonova pravidla - žádné vokály, žádný klavír, žádná kytarová ani harfová sóla, a rozhodně žádné šumění oceánu nebo ptačí cvrlikání.

„Ohromuje mě, s jakou radostí a ochotou mnozí umělci přispívají svou hudbou,“ řekl Watson. „Ale žánr uklidňující hudby není zase tak populární, takže vítají každý prostor na rozhlasových vlnách, jaký se jim nabízí,“ dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme