Zemřela nejstarší československá veteránka Anděla Haida, bylo jí 104 let

Ve Velké Británii zemřela ve věku 104 let nejstarší československá válečná veteránka Anděla Haida - rozená Beníčková. Informovala o tom česká ambasáda v Londýně.

Aktualizujeme Praha/Londýn (Aktualizováno: 18:09 8. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečná veteránka Anděla Haida | Zdroj: ČT24.cz

Za druhé světové války Anděla Haida pracovala jako řidička v ženském pomocném sboru královského letectva RAF.

Anděla Benčíková se narozila v Bánově na Uherskobrodsku. Během války sloužila jako dobrovolnice rok u takzvané Women's Auxialiary Air Force, kde působila jako pomocná pracovnice a řidička.

V pomocném sboru, jehož smyslem bylo uvolnit co nejvíce mužů pro bojovou akci, sloužily výhradně ženy. Balily padáky, pracovaly v jídelnách, v údržbě radarů nebo v údržbě letadel, dále také jako operátorky radarů a telegrafů.

Zajímavostí je, že na konci války se k pomocným sborům přidala také současná britská královna Alžběta II., která stejně jako paní Haida dělala řidičku. Potkat se ale nemohly, protože paní Haida byla předtím ze zdravotních důvodů propuštěna do civilu.

Po válce zůstala Anděla Haida ve Velké Británii společně se svým mužem Karlem Antonínem Haidou. Loni v červnu jí Miloš Zeman při návštěvě Londýna udělil medaili Za hrdinství.

Průměrný věk veteránů je 95 let

České ministerstvo obrany v současné době eviduje kolem 480 veteránů z druhé světové války. Jejich průměrný věk se pohybuje kolem 95 let, i proto se počet žijících pamětníků bojů téměř každodenně snižuje. Je mezi nimi nyní podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva Eduarda Stehlíka do desíti těch, kteří byli zařazeni u RAF. (zdroj: ČTK)

Jaromír Marek, sam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme