Rijksmuseum chystá výstavu o roli Nizozemska v obchodě s otroky. Představí deset skutečných příběhů

Amsterodamské Rijksmuseum chystá rozsáhlou výstavu o roli Nizozemska v obchodu s otroky za posledních 250 let. Otevře se 12. února a představí příběhy deseti konkrétních lidí včetně muže z Ghany, který byl násilím odvezen na práci do Brazílie, nebo bohaté rodiny z Amsterodamu, kterou s jejich otroky portrétoval Rembrandt van Rijn. Kvůli koronaviru bude možné výstavu zhlédnout i na virtuální prohlídce.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zážitek umocní hudební doprovod. Předměty na výstavu zapůjčili potomci původních majitelů i mnohá muzea a galerie z celého světa, uvádí Rijksmuseum v tiskové zprávě. | Foto: Marie Thérèse Hébert, Jean Robert Thibault | Zdroj: Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Příprava výstavy začala již v roce 2017, dlouho před rasovými nepokoji letošního roku v USA a před vznikem hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), píše agentura AP. Amsterodam údajně zvažuje, že by se oficiálně omluvil za svůj historický podíl na obchodu s otroky. Mnoho honosných domů v centru města bylo aspoň částečně zaplaceno zisky z plantáží v Brazílii a dnešní Indonésii, na kterých pracovali otroci, píše AP.

„Otroctví bylo podstatnou součástí koloniálního období Nizozemska, a mnoho generací proto utrpělo nepředstavitelnou nespravedlnost,“ uvedl ředitel muzea Taco Dibbits.

Pandemie uzavřela většinu světových muzeí: Každé osmé se ze ztrát nevzpamatuje

Číst článek

Každému z deseti skutečných příběhů bude věnována jedna místnost, ve kterých bude popsán život na třtinové plantáži z pohledu otroka i jejího majitele, afrického sluhy v Nizozemsku nebo odpůrce otrokářství. Zážitek umocní hudební doprovod. Předměty na výstavu zapůjčili potomci původních majitelů i mnohá muzea a galerie z celého světa, uvádí Rijksmuseum v tiskové zprávě.

V 17. až 19. století získalo Nizozemsko rozsáhlá zámořská území v Asii, Americe i Africe a do počátku 20. století bylo významnou koloniální mocností. Indonésie vyhlásila nezávislost na Nizozemsku v roce 1945, plnou suverenitu však získala až v roce 1956.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme