'Romové dostávají máslo zdarma' a další fámy. Podívejte se na nejčastěji šířené hoaxy v Česku

Nejčastěji šířeným fámám na českém internetu v uplynulém roce se v sobotní vydání věnuje deník Právo. Úřadem vlády podporovaná iniciativa HateFree totiž zveřejnila pět nejbizarnějších poplašných řetězových zpráv. Podívejte se, jaké to jsou.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Máslo (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Aline Ponce | Zdroj: Pixabay

Mezi nejčastěji šířené fámy patří například falešná informace o tom, že Romové dostávají máslo zdarma. 

„Ta vznikla jako žert, stovky lidí však ironii nepochopily a sdílely zcela vážně,“ píše server HateFree.

Rozšířil se i příběh novozélandského farmáře, který měl údajně prodávat takzvanému Islámskému státu ovce jako sexuální otrokyně. Šlo přitom o satiru webu World News Daily Report.

Král hoaxů: Trumpovi jsem vyhrál volby. Jeho podporovatelé nekontrolují fakta, jen sdílejí články

Číst článek

Takzvané hoaxy se většinou týkaly nesnášenlivosti vůči uprchlíkům.

Lidé například na facebooku sdíleli doklad rakouského Federálního úřadu pro cizince a žadatele o azyl s fotografií dospělého muže s tím, že jde o identifikační kartu 11letého chlapce Hanse Einmana z Afghánistánu.

„Fotografie ve skutečnosti zachycuje vzor některého z průkazů Federálního úřadu pro cizince a žadatele o azyl. Vzorový průkaz má číslo 123456789-001 a je na jméno Einmann, což v překladu znamená ‘muž’ případně ‘nějaký muž’,“ upozorňuje HateFree.

Jiná zpráva pak tvrdila, že k 1. 1. 2017 přijdete o svoje domy a pozemky ve prospěch Evropské unie cestou zvykového práva, pokud neuplatníte vůči nim svá práva na katastrálním úřadě.

Naplno projevit emoce. Bez přemýšlení

Nepravdivé bizarní zprávy se podle listu šíří hlavně proto, že řadě lidem vyhovuje, že nad danou informací nemusí přemýšlet a můžou naplno projevit svoje emoce.

Často jsou uživatelé taky uzavření ve svých sociálních bublinách. Podle psychoterapeuta Jana Vojtka málokdo unese ve svém okolí někoho, kdo přemýšlí jinak. Lidé navíc podle něj nemají chuť si zprávy ověřovat.

Adéla Davidová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme