Rouška jako módní doplněk. S výrobou tradičních folklórních motivů na rouškách pomáhají i návrhářky

Roušky se rychle staly nedílnou součástí odívání a často i módním doplňkem. Do jejich výroby se proto pustily malířky, ilustrátorky, výtvarnice nebo třeba malérečky. Stejně jako módní návrhářka Vendula Pucharová Kramářová z Drnholce na Břeclavsku, která ve své tvorbě kombinuje zvířecí a folklórní motivy.

Tento článek je více než rok starý.

Drnholec na Břeclavsku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Folklorní motivy

O barevné a originální roušky je mezi lidmi zájem | Zdroj: PECKA fashion
Přehrát

00:00 / 00:00

Módní návrhářka Vendula Pucharová Kramářová z Drnholce ve své tvorbě kombinuje zvířecí a folklórní motivy

„Napadlo nás to s mamkou, ještě když nebyla povinnost nosit roušky. Vídali jsme babičky od nás z ulice, které si chodily samy nakupovat a neměly šátek, ani roušku,“ popisuje za šicím strojem sedící výtvarnice Vendula Pucharová Kramářová. První roušky věnovala hlavně sousedům v Drnholci. „Našily jsme jich asi čtyřicet, někteří sousedi si přišli sami. Další jsme odnesla na obecní úřad.“

Roušky a folklor

Řada zákazníků začala vnímat roušku jako módní doplněk a velmi často ji chce barevně sladit se zbytkem oblečení. „Dávám roušky zadarmo, protože jsem s tím měla takový etický problém, protože jsem na tom nechtěla vydělávat. Než si brát za práci a za materiál, tak jsem si řekla, že nejlepší pocit budu mít, když to porozdávám.“

Švadleny a malérečky na jihu Moravy začaly vyrábět roušky s motivy typickými pro Moravu – ať už jsou to folklorní výšivky, barevné vzory nebo třeba modrotisk. Roušky ze zbytků metráže nabízejí obě modrotiskové dílny v České republice – v Olešnici a ve Strážnici.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme