VIDEO: Jak zlepšit české školství? Debatovali ministr Plaga, senátor Růžička a šéf ODS Fiala

Děti z méně vzdělaného prostředí mají v českém školství jen malou šanci, že dojdou ve studiu dál než jejich rodiče. Jak to změnit? Pomohlo by například zrušení víceletých gymnázií? To bylo téma další debaty v rámci projektu Českého rozhlasu Rozděleni svobodou. Moderátor Jan Pokorný tentokrát debatoval s ministrem školství Robertem Plagou (ANO), senátorem Jiřím Růžičkou (za TOP 09 a STAN), předsedou ODS Petrem Fialou a sociologem Danielem Prokopem.

Brno (Aktualizováno: 18:02 29. 10. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český rozhlas připravil k 30. výročí sametové revoluce unikátní průzkum s názvem Rozděleni svobodou. Ten zmapoval šest základních tříd, do kterých je česká společnost rozdělená. Zároveň upozornil na konkrétní problémy lidí v těchto třídách. A právě na ty se zaměřuje druhá fáze projektu.

Zkušenost s exekucí přiznává 16 procent Čechů, říká sociolog Prokop. Ukazují to unikátní data z výzkumu

Číst článek

Tématem úterní debaty z Brna bylo vzdělávání. U něj sociologové za jeden z největších problémů považují předčasné odchody.

„V Česku je teď šest až sedm procent mladých, kteří končí bez jakékoli střední školy. V Ústeckém a Karlovarském kraji je to podle Eurostatu každý šestý. Dnes třeba pracují, ale až přijde krize, tak budeme mít zástup nezaměstnaných,“ řekl už dříve serveru iROZHLAS.cz sociolog Daniel Prokop.

„Musíme pracovat na motivaci rodin, zlepšení učňovského školství i odstranění nesmyslných překážek, kdy třeba chudá rodina ztratí nárok na dávky, jakmile se do jejího příjmu započítají peníze ze synovy praxe na učňáku,“ dodal.

Je přesvědčen, že musí být posíleno financování a zaměřit se na kvalitu druhého stupně základních škol, předškolní výchovu a podporu studentů ze znevýhodněných rodin, protože jedině tak se zabrání plýtvání potenciálem dětí z ohrožených tříd.

Kalkulačka - rozděleni svobodou Kalkulačka - rozděleni svobodou

Petr Dudek, miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme