Letadlo rumunského diktátora Ceaušeska se v aukci prodalo za tři miliony korun. Nesmí ale opustit zemi

Letadlo z flotily bývalého rumunského komunistického prezidenta Nicolae Ceaušeska se po urputném souboji více než stovky sběratelů prodalo v aukci za 120 000 eur (tři miliony Kč). Informovala o tom agentura AFP. Letoun Rombac 1-11, který se vyráběl v Rumunsku v britské licenci, šel původně do dražby s odhadní cenou 25 000 eur (640 000 Kč).

Bukurešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun Rombac 1-11, který se vyráběl v Rumunsku v britské licenci, šel původně do dražby s odhadní cenou 25 000 eur | Zdroj: Artmark

Letoun vyrobený v roce 1986 byl součástí prezidentské flotily až do roku 1989, kdy byl Ceaušescu svržen a později i s manželkou Elenou popraven.

V Rumunsku se vyrobilo celkem jen devět letadel Rombac, ačkoli podle kontraktu s britským výrobcem BAC měla země smontovat 80 těchto strojů. Letadlo je považováno za součást národního dědictví Rumunska a nový majitel jej nesmí vyvézt přes hranice.

Lichtenštejnský princ ulovil největšího medvěda v Rumunsku a patrně i v EU. Případ vyšetřuje policie

Číst článek

Původně měl dvoumotorový proudový letoun na boku nápis Socialistická republika Rumunsko a vnitřní vybavení bylo přizpůsobeno potřebám Ceaušeska a jeho ženy.

Agentura AFP napsala, že diktátor vyžadoval vlastní ložnici a kancelář, kde s manželkou hrával oblíbenou hru vrhcáby. Podle jednoho z tehdejších pilotů však rumunský prezident pro cesty preferoval stroj Boeing 707, který byl méně hlučný.

Aukční síň Artmark prodávala ve čtvrtek také luxusní limuzínu Paykan Hillman Hunter, kterou rumunský vůdce dostal darem od íránského šáha v roce 1974. Nový majitel ji získal za 95 000 eur (2,4 miliony Kč), což byl čtyřiadvacetinásobek odhadní ceny.

Ceaušescu v Rumunsku vládl čtvrt století a nastolil tam jeden z nejhorších autoritářských režimů v Evropě. Po celonárodních protestech a nepokojích, při kterých bylo v prosinci 1989 zabito přes tisíc osob, byl Ceaušescu i s manželkou zadržen a 25. prosince 1989 popraven.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme