Moskevské metro poprvé řídí ženy. Ministerstvo práce vyškrtlo strojvedoucí jako výhradně mužskou práci

Poprvé v dějinách moskevské podzemní dráhy vyjely tuto neděli na jednu z 12 linek vlaky, které řídily ženy. „První řidičky elektrických souprav v moderních dějinách začaly pracovat pro moskevské metro,“ oznámil podnik na sociální síti. Stalo se tak po nedávných změnách v předpisech, které vylučovaly ženy z mnoha profesí, upozornila agentura AFP.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnání žen jako strojvedoucích pomohla podle úřadů i automatizace řízení souprav | Foto: Ivana Milenkovičová | Zdroj: Český rozhlas

V moskevském podzemí jezdí vlaky už od roku 1935, ale až dosud je řídili výhradně muži, protože tato profese figurovala na vládním seznamu povolání považovaných za škodlivé pro zdraví žen. Moskevské metro bylo stavěno jako výkladní skříň komunistického režimu.

V Moskvě si sedl muž na koleje metra a nedbal křiku cestujících. Když přijela souprava, lehl si a přežil

Číst článek

Předpis zakazující ženám řadu profesí vyvolával kritiku. Nová vyhláška ministerstva práce, která vstoupila v platnost na Nový rok, zredukovala počet povolání vyhrazených pro muže ze 456 na přibližně stovku.

Argument, že řízení vlaků metra je nebezpečné, protože vyžaduje dlouhé hodiny práce pod zemí, se stal terčem kritiky, protože metro nemá problém zaměstnávat ženy jako uklízečky, pokladní či pověřovat je dozorem nad eskalátory.

Ženy tvoří více než třetinu z 62 000 zaměstnanců podzemky, která bývá označována za druhou nejvytíženější na světě. Řízení vlaků díky automatizaci „již není spojeno s těžkou fyzickou námahou“, vysvětlil dopravní podnik.

Ženy stále dostávají v zemích Evropské unie nižší plat než muži. Brusel to chce napravit

Číst článek

Nové uniformy

Už loni firma přijala 25 zájemkyň o profesi strojvedoucí, z nichž 12 uspělo. Všechny jezdí na jedné z celkem 12 linek moskevského metra. Podzemka kvůli nim zavedla novou uniformu, přičemž strojvedoucí si mohou vybrat, zda budou vlaky řídit v sukni, anebo v kalhotách, uvedl deník Komsomolskaja pravda.

Také ruské železnice oznámily, že v roce 2021 zaměstnají ženy v pozici strojvedoucí.

Předchozí seznam z roku 2000 vylučoval ženy z práce v hornictví a hutnictví, nesměly se ani stát řidičkami kamionů v dálkové dopravě, plavit se jako námořnice, opravovat auta v servisech, ani se kupříkladu věnovat výrobě dechových nástrojů.

Sovětský svaz zavedl seznam v roce 1974 s cílem ochránit bezpečí žen a jejich schopnost reprodukce, která byla v socialistické společnosti považována za stěžejní. Úpravu soupisu provedl od té doby pouze jednou prezident Vladimir Putin krátce po svém nástupu do funkce v roce 2000.

Ženy v Rusku v průměru vydělávají o 30 procent méně než muži. Sociologické výzkumy ukazují, že v ruské společnosti přetrvává představa o nutnosti rozdělení profesí na základě pohlaví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme