Romancov: Při první příležitosti Češi stáhli ocas. Tak si Rusko vysvětlí naši účast na přehlídce

Vojenskou přehlídkou v Moskvě si Rusko připomnělo 76. výročí vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Prezident Vladimir Putin ji zahájil projevem, v němž zdůraznil, že Rusko bude vždy rozhodně hájit své národní zájmy. „V současném Rusku se vše, co se odehrává ve veřejném prostoru a v politickém životě, nějak vrací k odkazu ‚velikého vítězství‘,“ říká politický geograf Michael Romancov v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Romancov, politický geograf Karlovy Univerzity | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

„To, čeho jsme byli svědky, nebylo uctění památky obětí druhé světové války, ale oslava vítězství. To, že Putin použije připomínku z jeho pohledu klíčové události v dějinách lidstva, aby světu zdůraznil, že Rusko je mocné a bude hájit své zájmy, vyplývá z logiky současného režimu,“ zdůrazňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor

Vládnoucí režim označuje za extrémně nacionalistický a xenofobní, přičemž veřejný prostor je extrémně militarizovaný, podobně jako v 70. letech v době vrcholící studené války.

„Se znalostí tohoto pozadí jsou jeho slova naprosto logická, nevyhnutelná. Kdyby něco takového neřekl, tak by negoval to, jak se minimálně v posledních měsících standardně chová,“ poznamenává Romancov.

„Součástí ruského angažmá v systému mezinárodních vztahů je i vytváření nejistot ohledně toho, co přesně svými kroky a rétorikou sleduje.“

Michael Romancov

Vedle hájení národních zájmů Putin v projevu zdůraznil také ambici „zajišťovat bezpečnost našich lidí“. Podle Romancova si ruský prezident zakládá na tom, že z těchto slov není jasné, zda má na mysli ruské občany, nebo Rusy žijící v zahraničí.

„Nikoho nepřekvapí, že státy se primárně starají o své občany a své území, že mají své zájmy a ty si hájí a chrání, zejména velmoci jsou v tomto ohledu aktivní. Ale součástí ruského angažmá v současném systému mezinárodních vztahů je i vytváření nejistot ohledně toho, co přesně Rusko svými kroky a rétorikou sleduje,“ vysvětluje.

Událost, která nesnese srovnání

Práce nezávislých novinářů a historiků, kteří zkoumají období druhé světové války, je podle Romancova v Rusku překryta mohutnou produkcí státem řízených organizací. Klíčovou roli hraje bývalý ministr kultury Vladimir Medinskij.

Budeme pevně hájit naše národní zájmy, řekl Putin na vojenské přehlídce v Moskvě

Číst článek

„Stojí v čele hnutí, které se snaží sakralizovat odkaz velikého vítězství, přičemž všechny případné námitky historiků jsou smeteny ze stolu, pokud by se ukázalo, že veliké vítězství nebylo krystalicky čisté a jedinečné,“ popisuje politický geograf.

Čeští historici, kteří na základě historických pramenů upozorňují například na to, že účast Rudé armády při osvobozování Prahy byla v poválečných letech zveličována, by si podle Romancova v Rusku s největší pravděpodobnostní vysloužili trestní stíhání za falšování historie.

„Od roku 1945 jsou lidé nepřetržitě vychováváni v tom, aby si uvědomili, že to byla dějinná událost, která nesnese srovnání s ničím jiným v historii. A rozměr válečného utrpení byl tak neuvěřitelný, že na drtivou většinu rodin v tehdejším Sovětském svazu válka negativně dopadla,“ vysvětluje Romancov, proč je státní výklad událostí druhé světové války ve společnosti široce sdílen.

Česká bramboračka

Vojenské přehlídky v Moskvě se zúčastnil také český velvyslanec Vítězslav Pivoňka a to byla podle Romancova chyba.

„Teď se s námi Češi nepohodli a při prvním vhodném okamžiku stahují ocas a jsou tam, kde si je přejeme vidět,“

Michael Romancov

„Česko mělo být zastoupeno na nižší diplomatické úrovni, kdyby kvůli ničemu jinému, tak kvůli tomu, jak Moskva s naším velvyslancem zacházela, když se jednalo o vyhošťování pracovníků ruské ambasády u nás a české ambasády v Moskvě.“

Romancov si nedokáže představit, že by to ruská strana interpretovala jinak než jako slabost. „Teď se s námi Češi nepohodli a při prvním vhodném okamžiku stahují ocas a jsou tam, kde si je přejeme vidět,“ naznačuje ruský pohled.

Do kontextu této ochrany ruských národních zájmů podle Romancova spadá i výbuch muničního skladu ve Vrběticích, ruští agenti zřejmě cílili na zbraně, které měly být doručeny na Ukrajinu, s níž bylo tehdy Rusko v horkém konfliktu.

„To mi přijde logické. Samozřejmě to neznamená, že bych souhlasil s tím, že to Rusové udělali,“ podotýká.

Kauza kolem možné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který měl jet do Moskvy jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V, je podle Romancova pro Rusy darem z nebes: „O tom se jim mohlo jenom snít. Naše vláda a prezident jim neustále přinášíme dary na zlatém podnosu.“

Romancov chválí prvotní reakci vlády a společnou tiskovou konferenci premiéra a vicepremiéra, na níž informovali veřejnost o pozadí událostí ve Vrběticích.

„Bohužel, od té doby jsme nepřetržitě svědky toho, že ten dojem degraduje, až se z toho stala klasická česká bramboračka. Což je vynikající polévka, ale když se tak chovají státní elity, tak je to katastrofa,“ uzavírá.

Jan Bumba, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme