Muži adoptující dítě. ‚Katastrofickou budoucnost‘ ukazuje video vyzývající Rusy k hlasování v referendu

Ruským internetem se šíří homofobní video, které má diváky přesvědčit, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro změny ústavy. Video ukazuje „katastrofickou“ budoucnost, která by mohla nastat, pokud by změny neprošly a spolu s nimi úprava článku 72 ústavy. Ta má stvrdit manželství jako svazek muže a ženy. Opoziční ruský list Novaja gazeta video označil za agitaci provládních médií.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroverzní audiovizuální dílo vytvořila petrohradská Federální zpravodajská agentura (RIA FAN), která je kritizována za šíření dezinformací, společně s mediální skupinou Patriot. Příběh se odehrává v dětském domově v blízké budoucnosti, v níž si ruští rodiče stejného pohlaví mohou osvojovat děti a která nastala poté, co neprošly změny v ústavě.

Rusko navzdory epidemii hlasuje o ústavních změnách. Referendum začalo na východě země

Číst článek

V úvodu se pracovnice domova raduje z toho, že jeden z chlapečků byl adoptován a mají si ho vyzvednout rodiče. Objevuje se adoptivní tatínek a bere dítě za ruku, všichni vyjdou přede dveře ústavu.

Hoch se rozpačitě rozhlíží a ptá se, kde je jeho nová maminka. „Támhle je tvoje nová máma,“ reaguje tatínek a ukazuje směrem k nalíčenému muži v podivně střiženém plášti.

Chlapeček se zachmuří, tatínek mu říká, ať si nedělá starosti, teď bude mít „plnohodnotnou rodinu“. Druhý muž dítěti ukazuje dárek v podobě dívčích šatů. To už pracovnice domova nevydrží a zdrceně odchází, zatímco dvojice mužů usazuje hocha do auta a líbá se.

‚Takové Rusko si vybereš

Po zatmění obrazu je slyšet podmanivý hluboký hlas, který říká: „Takové Rusko si vybereš? Rozhodni o budoucnosti země - hlasuj pro změny v ústavě.“ Na závěr se objeví vysvětlení, co konkrétně má úprava článku o manželství přinést – „ochranu rodiny, mateřství, otcovství a dětství, ochranu manželství jako svazku muže a ženy a vytvoření podmínek pro důstojnou výchovu dětí v rodině“.

Téměř polovina Rusů si nepřeje změnu ústavy, podle níž by mohl Putin znovu kandidovat, ukázal průzkum

Číst článek

Balík změn v ústavě, které původně inicioval Putin svým projevem k zákonodárcům v polovině ledna, už schválily obě komory parlamentu i ústavní soud a sám Putin je již podepsal. Nyní má jejich přijetí stvrdit celostátní hlasování, které se uskuteční od konce června do 1. července.

V několika odlehlých ruských regionech již hlasování probíhá v předtermínu. Navrhované změny v základním zákonu Putinovi umožní, aby mohl být do nejvyššího úřadu znovuzvolen i po vypršení nynějšího mandátu v roce 2024, a to na dvě další šestiletá období. U moci by tak mohl setrvat až do května 2036.

Homofobní motiv se podle listu Novaja gazeta objevil také ve videu vyzývajícím k účasti ve volbách v roce 2018, které vedly ke znovuzvolení Vladimira Putina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme