V brněnském hotelu Myslivna našly útočiště před válkou desítky ukrajinských rodin

Hotel Myslivna v Brně má na konci tohoto roku ukončit svůj provoz. Po koronavirové pandemii jeho majitel letos plné pokoje neočekával. Jenže když začali z Ukrajiny před válkou utíkat lidé, rozhodl se celý hotel nabídnout jako dočasné přístřeší a za symbolickou korunu ho pronajal městu. Ubytovány jsou v něm teď přes dvě stovky uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dočasné bydlení v hotelu Myslivna našly přes dvě stovky uprchlíků z Ukrajiny

Dočasné bydlení v hotelu Myslivna našly přes dvě stovky uprchlíků z Ukrajiny | Foto: Petr Tichý | Zdroj: Český rozhlas

U béžových sedaček ve vstupní hale hotelu drží Oleg kolem ramen své dcery. S manželkou má celkem sedm dětí. Z Oděsy před válkou prchali z mikrobusu. Děkují všem, kteří jim nabídli pomoc. Personál se stará také o rodinu paní Haliny. Ta v kolečkovém křesle kolem dřevem obložených sloupů vozí svého vnuka, který má poraněnou páteř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hotel Myslivna v Brně by kvůli koronaviru zůstal letos poloprázdný. Jeho majitel ho proto nabídnul jako útočiště před válkou desítkám ukrajinských rodin

Většina stolů je v čase oběda zaplněná. Sedí u nich hlavně ženy a děti, před sebou mají velké bílé talíře a na nich pečené kuře. Po obvodu jídelny jsou skleněné dózy s pitím. Cinkání příborů občas naruší dětský pláč nebo telefonát v ukrajinštině.

Do jídelny přichází také majitel hotelu Dušan Dvořák. „Pro představu – je to tak, že se tady ubytuje 250 až 260 lidí a ti tady mají hotelový servis. Dokážeme jim nabídnout bydlení, tak snídaně, obědy i večeře v rámci restaurace a taky řešení nějakého praní prádla a těchto záležitostí,“ říká pro Český rozhlas Brno.

Dvořák Myslivnu nyní pronajímá městu za symbolickou jednu korunu. Nájemní smlouvu mezi sebou uzavřeli na dva měsíce. Náklady na energie by v tuto chvíli mělo platit Brno. „Částka, kterou bychom platili, by byla 1,9 milionu korun. Ale je to rozložení na jídlo, poskytování služeb, je tam kompletní servis,“ vysvětluje primátorka Markéta Vaňková z ODS. 

Desítky tisíc Ukrajinců uvízly v Egyptě. Někteří se chtějí vrátit a bojovat, jiní zvažují cestu do Evropy

Číst článek

V dalších dnech, maximálně několika týdnech, by náklady vzhledem k nově vyhlášenému nouzovému stavu měl na sebe vzít Jihomoravský kraj. 

Hotel z 80. let čeká od příštího roku nová éra. Většina bude zbourána a přestavěna na byty. S běžným provozem se i kvůli pandemii koronaviru proto letos moc nepočítalo

„Nebyl by zavřený definitivně, ale byl by v utlumeném režimu. Jestli mám volit mezi tímto nebo ho využít k tomu, abychom tady mohli ubytovat lidi z Ukrajiny tak, aby se zaplnil hotel, tak to pro mě byla jasná volba,“ říká majitel Myslivny Dvořák.

Jestli budou Ukrajinci v hotelu dny, týdny nebo měsíce, zatím jasné není. Všichni ale doufají, že válka brzy skončí. Oleg, Halina a jejich rodiny se totiž do své rodné země chtějí co nejdřív vrátit.

Petr Tichý, Tomáš Kemr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme