Ruští youtubeři napálili polského prezidenta Dudu. Vydávali se za generálního tajemníka OSN

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda přijal gratulace ke svému nedělnímu znovuzvolení od generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, kterého při telefonátu v angličtině také ujišťoval, že nediskriminuje příslušníky sexuálních menšin. Nemluvil ovšem se skutečným šéfem OSN, ale s dvojicí ruských youtuberů, kteří si za terč svých vtípků vybrali už několik politiků. Autenticitu nahrávky potvrdila polská prezidentská kancelář.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Duda v rozhovoru mluvil o situaci kolem koronaviru v Polsku, je podle něho pod kontrolou. Nákaza se prý do jeho země mohla dostat z Ukrajiny. „U nás je hodně lidí z Ukrajiny,“ vysvětlil. Údajný Guterres také prezidentovi řekl, že někdejší polský premiér a bývalý šéf Evropské rady Donald Tusk mu dal žubrówku, kořalku vonící po trávě rostoucí v Bělověžském národním parku.

Ničí nám život i zemi, tvrdí o CDU youtuber. Video zhlédly miliony lidí, strana neví, jak reagovat

Číst článek

Uvedl ale také, že se mu Tusk svěřil s obavami, že Duda bude diskriminovat příslušníky sexuálních menšin. „Excelence, já je nediskriminuji, mám obrovskou úctu vůči každému člověku,“ hájí se Duda, který svoji volební kampaň do značné míry založil na vymezování se vůči stoupencům hnutí za lepší právní postavení leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů.

„Nevím, proč si kvůli tomu dělal takové starosti, možná je jedním z nich,“ říká se smíchem jeden z ruských vtipálků o Tuskovi. „On mě nemá rád, je mi líto,“ odpoví na to Duda, kterého ve volbách podporovala vládnoucí národně-konzervativní strana Právo a spravedlnost. Tusk je členem proevropské Občanské platformy, největšího opozičního uskupení v Polsku.

Domnělý Guterres také připomene spory Polska s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Diskutujeme s panem Putinem o historii, obvinil nás z toho, že jsme vyvolali druhou světovou válku,“ vyjasní mu Duda. Vztahy Polska a Ruska jsou na bodu mrazu kvůli sporu o roli obou zemí na počátku druhé světové války.

VIDEO: Bývalý inženýr NASA vymyslel třpytkovou bombu. Slouží jako past na zloděje balíků

Číst článek

Polské ministerstvo, které má na starosti koordinaci zpravodajských služeb, má nyní podle rozhlasové stanice RMF FM zjistit hlavně to, jak je možné, že se „náhodným lidem podařilo spojit se s prezidentem“ a jaké měli autoři nahrávky vlastně záměry.

Obětí žertíků ruských komiků Alexeje Stoljarova a Vladimira Kuzněcova se v minulosti stal například severomakedonský premiér Zoran Zaev, bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko i jeho nástupce Volodymyr Zelenskyj nebo současný britský premiér Boris Johnson ještě ve funkci ministra zahraničí.

To, jak snadno se jim daří získat spojení s čelnými světovými politiky, budí u mnoha lidí podezření, že Stoljarov s Kuzněcovem spolupracují s ruskými tajnými službami. Oba to však popírají, píší polská média.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme