OBRAZEM: Ze souše nebo z kajaku. Rybáři zahajují sezonu lovu dravců, těší se na uvolnění omezení

Doba hájení dravých ryb se blíží ke konci. Čeští rybáři ve středu zahájí začátek sezony lovení dravců. Od té doby bude možné po dobu šesti měsíců lovit ryby z řad bolenů, candátů, okounů, sumců nebo štik. Někteří rybáři vyrazí na řeky už v brzkých ranních hodinách, aby se vyhnuli náporu vodáků. Mezi nimi se najdou i nadšenci do kayak fishingu, tj. do techniky lovu z rybářského kajaku.

Tento článek je více než rok starý.

Velké Popovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro mnoho rybářů znamená konec doby hájení dravců přelom v sezoně. V den zahájení se smí chytat od čtyř hodin ráno do půlnoci. Dlouho očekávaná událost přiměje některé rybáře přijet i o pár dní dříve. Kvůli přetlaku se ale někteří rybáři na svá oblíbená místa vydají až později.

„Vláčkaři, kteří chytají na umělé nástrahy, jsou natěšení. Někteří si v zahajovací den vezmou dovolenou a užijí si to první nahození třpytky anebo i ten lov na rybičku,“ popisuje hospodář místní organizace Křivoklát Jiří Anderle.

Proč jsou žraloci důležití pro ekosystém? ‚Nejen že požírají ryby, ale i hnojí trusem,‘ říká bioložka

Číst článek

Právě lov přívlačí nebo tzv. lov na rybičku je dalším z důvodů, kvůli kterému rybáři tak netrpělivě očekávají začátek sezony. Nejoblíbenější rybolovnou techniku, která spočívá v přelstění ryby pomocí umělé nebo přirozené nástrahy, zákon povoluje jen v období od 16. června do 31. prosince, a to pouze s pomocí jednoháčku. Smyslem omezení je ochrana dravců. 

„Pokud se loví na rybičku, tak se smí chytat pouze na jednoháčky, aby se neponičil jícen, žábry apod. Dnes mezi lidmi existuje takový trend chyť a pusť. Netýká se to teda vláčení, kde mohou mít i trojháčky, dvojháčky,“ vysvětluje Anderle.

Rybáři letos mají možnost využít techniku na rybičku v místech, kde se zpravidla dravé ryby nejvíce vyskytují. Anderle doporučuje místa s vyšší koncentrací prokysličené vody.

„Dravci táhnou za bílou rybou a ta hledá proudnější úseky, a hlavně podjezí, kde se voda více okysličuje. Tam je to takové atraktivnější než na těch dlouhých, táhlých nadjezích, kde by se spíš dal očekávat sumec, který má rád klidnější a hlubší vodu.“

Co je to kayak fishing?

V poslední době si u rybolovců razí cestu metoda kayak fishingu. Jedná se techniku lovu z rybářského kajaku, který pohání člověk jedním pádlem nebo šlapadlem. Často zmiňovaným kladem kayak fishingu je i šetrnost vůči přírodě.

„Kajak nepohání spalovací motory, elektrická zařízení a další. Jedná se čistě o vlastní pohon. Pak je jedno, jestli člověk půjde na menší nebo větší řeku, na moře nebo jiné vody,“ zdůrazňuje Vít Bardon, který se kayak fishingem zabývá.

Tradice kayak fishingu byla převzata od Eskymáků. Pak se na řadu dostala Kalifornie, kde se klasické sériové kajaky začaly předělávat na rybářské. Později tento nápad rozvinuly velké společnosti a zapříčinily vznik světoznámého trendu.

René Volfík, Julia Pátá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme