S Ježíškovými vnoučaty navštívila divadlo. O přestávce sice odešla, ale brzy vyrazí znovu

77letá Ludmila Pánská chodila celý život ráda do divadla, a proto napsala Ježíškovým vnoučatům své přání navštívit činohru v rodném Hradci Králové. Protože má ráda dílo Williama Shakespeara, chtěla zhlédnout poslední novinku Klicperova divadla - Sen noci svatojánské. Všechno potřebné zařídily redaktorky Českého rozhlasu Michaela Vetešková a Regina Květoňová.

Hradec Králové Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludmila Pánská v Klicperově divadle, kam ji vzala Ježíškova vnoučata | Foto: Regina Květoňová

Před samotným představením si všechny tři společně zašly do kavárny. Paní Ludmila si dala štrůdl, kávu a deci nealkoholického bílého vína.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ježíškovo vnouče Regina Květoňová vzala do divadla 77letou paní Ludmilu

„Dělala jsem vychovatelku v dívčím internátu. Měla jsem dvě děti, tak jsem šla do důchodu v 55 letech,“ vyprávěla Ludmila Pánská. V důchodu navštívila třeba Eiffelovu věž nebo Louvre v Paříži. Splnil se jí také sen podívat se k moři, zaplavala si v něm v Itálii.

Při placení došlo na velké překvapení. Barmanka v redaktorkách odhalila Ježíškova vnoučata, stala se v tu chvíli dalším z nich a paní Ludmile dala také dárek.

„Ten projekt strašně obdivuji a fandím vám. Nestihla jsem se připojit jinak, takhle jste mi přišly krásně pod ruku. Díky moc a užijte si Vánoce,“ řekla barmanka s úsměvem.

Samotné představení Sen noci svatojánské v netradičním pojetí režiséra Davida Drábka se ale paní Ludmile nelíbil a o přestávce se rozhodla odejít domů. „Netušila jsem, že to bude takhle moderně pojaté,“ vysvětlila s tím, že jinak ale s redaktorkami strávila příjemný večer.

Nebyla by to Ježíškova vnoučata, aby nechala paní Ludmilu odejít s tímto rozporuplným pocitem. Klicperovo divadlo hraje i jiná představení. Jeho ředitelka Eva Mikulková druhý den slíbila, že pro paní Ludmilu ještě nějaká další brzy vyberou.

Ježíškova vnoučata

Projekt Ježíškova vnoučata vznikl na podzim roku 2016. Novinářka Olga Štrejbarová si při natáčení uvědomila, že opuštění lidé tvoří často až třetinu obyvatel domovů pro seniory. Vánoční dárek nedostali mnohdy roky a období svátků pro ně bylo spíš časem prázdnoty než radosti. Rozhodla se to změnit.

Projekt zaujal i Český rozhlas, který je teď v úzkém kontaktu se sociálními pracovníky domovů, kteří sepisují s klienty jejich vánoční přání. Jsou jich už tisíce. A přesně tolik je třeba lidí, kteří je dokážou splnit.

Stát se Ježíškovým vnoučetem je snadné. Vyberte si podle domova ve svém okolí, podle ceny dárku nebo třeba podle toho, jestli chcete balit vánoční dárek nebo přinést nezapomenutelný zážitek. V tabulce stačí přání vybrat, rezervovat, poslat a těšit se na Vánoce. Jaká přání ještě zbývá splnit? Podívejte se na stránky jeziskovavnoucata.cz.

Pokud si žádné nevyberete, můžete třeba přispět na dražší dárky přes portál Slevomat. A sledujte facebook Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata.

Ježíškova vnoučata doplňoval také tematický týden o životě penzistů v Česku s názvem Tahle země bude pro starý. Český rozhlas se zaměřil na problematiku stáří a stárnutí populace. Na serveru iROZHLAS.cz si můžete seriál pod označenímZemě seniorů připomenout.

Regina Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme