Konec rozvodů bez vědomí manželky. Saúdskoarabské soudy musí nově ženám poslat SMS

Úřady v Saúdské Arábii od neděle musí zajistit, že ženy nebudou rozvedeny, aniž by o tom věděly. O ukončení manželství je tak nově soudy musí informovat prostřednictvím zprávy SMS. Napsal o tom zpravodajský server BBC.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od loňského roku mohou ženy v Saúdské Arábii řídit, nyní je bude soud varovat pomocí sms, že se s nimi jejich manžel rozvedl (ilustrační foto) | Foto: Faisal Al Nasser | Zdroj: Reuters

Právničky v nábožensky ultrakonzervativním království tvrdí, že nové opatření pomůže zabránit takzvaným tajným rozvodům, kdy se muž rozvede a manželce o tom neřekne, a pomůže ženám vymáhat alimenty.

‚Změní to můj život, je to svoboda.‘ Ženy v Saúdské Arábii mohou po 28 letech znovu řídit

Číst článek

„Nové opatření zajistí, že ženy budou mít právo (na alimenty), když budou rozvedeny,“ řekla v rozhovoru s agenturou Bloomberg právnička Nisrín Ghamdíová.

„Rovněž to zajistí, že jakékoliv zplnomocnění z období před rozvodem nebude zneužito,“ doplnila.

Mnoho Saúdských Arabek se odvolalo poté, co byly rozvedeny, aniž by o tom věděly, řekla v rozhovoru pro místní noviny právnička Samía Hindíová.

Konec pokutování a zatýkání žen za volantem, Saúdské Arabky získají povolení řídit automobil

Číst článek

Nové opatření je označováno za součást ekonomických a společenských reforem prosazovaných saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem.

Od loňského roku mohou ženy v Saúdské Arábii řídit, stále však podléhají systému opatrovnictví, který je kombinací zvyklostí a zákonů a po ženách požaduje, aby k některým základním rozhodnutím měly svolení muže - otce, bratra či manžela.

Bez souhlasu muže Saúdské Arabky například nesmějí zažádat o cestovní pas, cestovat do zahraničí, vdát se, založit si bankovní účet, opustit vězení, začít podnikat či podstoupit plánovaný chirurgický zákrok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme