Konec rozvodů bez vědomí manželky. Saúdskoarabské soudy musí nově ženám poslat SMS

Úřady v Saúdské Arábii od neděle musí zajistit, že ženy nebudou rozvedeny, aniž by o tom věděly. O ukončení manželství je tak nově soudy musí informovat prostřednictvím zprávy SMS. Napsal o tom zpravodajský server BBC.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od loňského roku mohou ženy v Saúdské Arábii řídit, nyní je bude soud varovat pomocí sms, že se s nimi jejich manžel rozvedl (ilustrační foto) | Foto: Faisal Al Nasser | Zdroj: Reuters

Právničky v nábožensky ultrakonzervativním království tvrdí, že nové opatření pomůže zabránit takzvaným tajným rozvodům, kdy se muž rozvede a manželce o tom neřekne, a pomůže ženám vymáhat alimenty.

‚Změní to můj život, je to svoboda.‘ Ženy v Saúdské Arábii mohou po 28 letech znovu řídit

Číst článek

„Nové opatření zajistí, že ženy budou mít právo (na alimenty), když budou rozvedeny,“ řekla v rozhovoru s agenturou Bloomberg právnička Nisrín Ghamdíová.

„Rovněž to zajistí, že jakékoliv zplnomocnění z období před rozvodem nebude zneužito,“ doplnila.

Mnoho Saúdských Arabek se odvolalo poté, co byly rozvedeny, aniž by o tom věděly, řekla v rozhovoru pro místní noviny právnička Samía Hindíová.

Konec pokutování a zatýkání žen za volantem, Saúdské Arabky získají povolení řídit automobil

Číst článek

Nové opatření je označováno za součást ekonomických a společenských reforem prosazovaných saúdským korunním princem Muhammadem bin Salmánem.

Od loňského roku mohou ženy v Saúdské Arábii řídit, stále však podléhají systému opatrovnictví, který je kombinací zvyklostí a zákonů a po ženách požaduje, aby k některým základním rozhodnutím měly svolení muže - otce, bratra či manžela.

Bez souhlasu muže Saúdské Arabky například nesmějí zažádat o cestovní pas, cestovat do zahraničí, vdát se, založit si bankovní účet, opustit vězení, začít podnikat či podstoupit plánovaný chirurgický zákrok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme