Český rozhlas spustil sbírku pro Moravu. Bude možné pomoci i jako u Ježíškových vnoučat

Nadační fond Českého rozhlasu spustil finanční sbírku na pomoc obyvatelům jihomoravských obcí, které ve čtvrtek zdevastovalo tornádo. Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun.

Pomáhejte s námi Moravě Praha/Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulici Lipová v Moravské Nové Vsi již odklízejí škody | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Lidé mohou peníze darovat prostřednictvím webové stránky darujme.cz/pomahejtesnami. Sbírka odstartovala na částce pět milionů korun, kterou při jejím vyhlášení přispěla společnost Kaufland.

Měl dům, zbyla mu zřícenina. ‚Barákem lítaly všemožné trosky,‘ líčí obyvatel Hrušek minuty hrůzy

Číst článek

Všechny peníze dostanou lidé postižení přírodní katastrofou. Kromě toho bude možné darovat konkrétním lidem konkrétní předměty a cílenou pomoc.

Český rozhlas k tomu využije platformu Ježíškova vnoučata - tentokrát se ale pomoc nebude týkat jen seniorů, ale všech lidí v zasažených oblastech.

„Kdokoli ze zasažených obcí, kdo bude potřebovat pomoc, bude moct svou potřebu a přání zadat do databáze. My je v databázi publikujeme a dárci budou moct konkrétní potřeby naplňovat. Ať půjde o krátkodobé nebo dlouhodobé ubytování, materiální pomoc, potraviny nebo lidskou sílu,“ vysvětlila ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

 

Český rozhlas ale není jediný, kdo pomáhá. Na kontě sbírky Nadace Via bylo krátce před čtvrtou odpolední přes 75 milionů korun. Další sbírku vyhlásily například Diecézní charita Brno, dárcovská platforma znesnáze21, Člověk v tísni či Konto Bariéry.

VIDEO: Tornádo strhávalo stromy, ploty i střechy. Doprovázela ho silná bouřka, viditelné bylo i z dálky

Číst článek

Nejpostiženější jsou obce Týnec, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice, Hodonín, Hrušky a Břeclav, také ve Valticích jsou škody prakticky na všech domech i památkách včetně zámku zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Záchranáři v Jihomoravském kraji po bouřce odvezli do nemocnic 83 pacientů, z nich 18 bylo zraněných těžce. Další desítky lidí ošetřili na místě. Přírodní neštěstí si vyžádalo několik obětí, podle policie je hlášeno pět mrtvých.

ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme